insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Primalje, neumorne radnice u službi ženskog zdravlja

Autor: 035portal Datum objave: 03.05.2024. u 18:00

Primalje, neumorne radnice u službi ženskog zdravlja

Peti svibnja obilježava se u cijelom svijetu kao Međunarodni dan primalja. Ovaj dan obilježava se od 1992. godine te nam svake godine pruža priliku da se zahvalimo primaljama koje cijeli svoj radni vijek posvećuju pomaganju ženama u njezinim najtežim, najizazovnijim, a istovremeno najsretnijim trenucima u životu.Cilj Međunarodnog dana primalja je da se podigne svijest o ulozi primalje u zajednici i njezinoj ključnoj ulozi prilikom rađanja djeteta, skrbi za majke i novorođenče. Tim je povodom danas u slavonskobrodskoj bolnici upriličen Dan otvorenih vrata za sve zainteresirane trudnice, rodilje i žene koje planiraju trudnoću, a žele se podrobnije upoznati sa radom primalja. Nas je ugostila Renata Moric, glavna sestra na odjelu Ginekologije.

Renata, možete li nam reći nešto više o Danu  primalja, koji se tradicionalno obilježava petog svibnja?

Da, petog svibnja svake godine obilježavamo Dan primalja s ciljem osvješćivanja mladih žena, trudnica i žena starije životne dobi o važnosti naše djelatnosti. Želimo im pokazati da nisu same te da naše djelovanje prati njihov životni put s ljubavlju i empatijom. Naše primalje rade na različitim područjima ginekologije, pružajući podršku ne samo tijekom poroda već i kroz različite životne situacije. Pružamo edukaciju mladim ženama o reproduktivnom zdravlju, podršku tijekom ranih pregleda i savjete o intimnom zdravlju. Za starije žene, naglasak je na očuvanju zdravlja u menopauzi i redovitim ginekološkim pregledima.

Kakvi su radni uvjeti u vašoj profesiji i što mislite o trendu opadanja broja primalja?

Radni uvjeti u primaljstvu mogu biti izazovni zbog raznih nepredviđenih situacija, obzirom da je primaljstvo prvenstveno poziv, a ne posao. U ovako dinamičnom radnom okruženju kolotečina jednostavno ne postoji, stoga je potrebno puno ljubavi i strpljenja za ovaj posao, pacijentice, a jako je važan i timski rad. Mi smo sa ženama u njihovim najljepšim, ali i najtežim trenucima života stoga je u igri i mnogo raznoraznih emocija, a sve to utječe na cjelokupnu situaciju. Zaista nas je manje nego prije, ali nadamo se da će i to proći jer ovaj posao je zaista predivan.

 

Statistike pokazuju da je primalja sve manje, što poduzeti?

 

Mislim da nedostatak škola za primalje u nekim regijama dodatno otežava situaciju, obzirom da trenutno se školovati možete samo u Rijeci i Splitu pa bi trebalo otvoriti i pokoji odsjek u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Smatram da bi država trebala uložiti više napora u širenje obrazovnih programa za primalje kako bi se potaknulo interes mladih za ovu profesiju koja je zaista zahtjevna, ali i predivna. 

 

Možete li izdvojiti neko posebno iskustvo koje vam je ostalo urezano u sjećanju?

 

- Teško je ovdje izdvojiti nešto jer se svakodnevno događaju neuobičajene situacije, a ja radim već trideset godina. Međutim,  jedno od najnevjerojatnijih iskustava je bilo kada je par nakon deset godina neplodnosti konačno dobio dijete. Takva iskustva su nešto što nosite sa sobom cijeli život. Također, primjeri zahvalnosti pacijenata za naš rad uvijek nas motiviraju i podsjećaju na važnost naše profesije, koja je česti u fokusu medija i zajednice samo ukoliko nešto krene u pogrešnom smjeru. Smatram da bi trebalo naglasiti i prisjetiti se i svih onih lijepih aspekata, emotivne i praktične podrške koje naše pacijentice dobiju na ovom odjelu jer ipak su to posebni trenuci, završava Morić.

 

I zaista, vrijedi se podsjetiti da se na dan rođenja djeteta stvara i još jedna nova osoba- majka- kojoj je potrebna sva pažnja i razumijevanje,  a stručne ruke i velika srca naših primmalja zaista im olakšavaju ovaj veliki životni korak. Stoga, drage naše primalje, sretan vam Vaš dan i veliko hvala na vašoj predanosti pacijentima! 


Radar
Dok se planira novi pothodnik, građani zaobilaze onaj u Osječkoj

U Maloj vijećnici Grada Slavonskog Broda jučer je održan sastanak predstavnika H...

28.01.2026. u 15:00

Servisne informacije
Jedan prijelaz, osam sati, potpuna obustava prometa

Danas, u Donjim Andrijevcima, privremeno je obustavljen promet na željezničko-ce...

27.01.2026. u 07:30

Škola
Tko ima prednost kod dodjele stipendija? Donosimo detalje

Grad Nova Gradiška raspisao je Javni natječaj za dodjelu stipendija redov...

26.01.2026. u 17:30

Događanja
Ukrajinski plesovi, ali i jasna poruka – solidarnost nema granice

Ukrajinsko kulturno-prosvjetno društvo „Ukrajina&ld...

26.01.2026. u 12:30

Radar
Dobra vijest za Slavoniju- jača povezanost s Europom

U Zračnu luku Osijeku u subotu je prvi put sletio novi Airbus A220-300 hrvatskog...

26.01.2026. u 10:00

Servisne informacije
Siječanj na izmaku – bez snijega, bez minusa

Posljednji tjedan siječnja u Brodsko-posavskoj županiji proteći će u znaku promj...

26.01.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Nakon ljubavnog rojenja, Sava procvate!

Savom nizvodno, iza Granika i Stare skele (do izgradnje mosta 1879. Sava se skel...

25.01.2026. u 20:00

Udruge
Jedan cvijet, važna poruka: Dan mimoza u Slavonskom Brodu

Siječanj je mjesec posvećen zdravlju žena, a u Slavonskom Brodu obilježen je i n...

24.01.2026. u 12:00

Servisne informacije
Nakon današnjeg kaosa, Grad ima poruku – za sutra

Slavonski Brod jutros je poledicu dočekao nespreman. Nogostupi su se pretvorili...

23.01.2026. u 21:59

Radar
Poledica puni bolnicu: 27 ozlijeđenih, teški lomovi i hitne operacije

Jutrošnja poledica ponovno je pokazala koliko je Slavonski Brod nespreman...

23.01.2026. u 11:05

Radar
Led, kolaps i kaos – Dusparina zimska služba opet pala na ispitu

Ako je suditi po stanju na terenu, zimska služba u Slavonskom Brodu ove je zime...

23.01.2026. u 09:30

Škola
Novac umjesto iseljavanja? Tisuće eura stižu studentima iz Broda

  Slavonski Brod ponovno se našao na karti strateških ulagan...

23.01.2026. u 07:30

Grad to su ljudi
Znate li nekoga tko je zadužio grad?

Gradonačelnik Grada Slavonskog Broda raspisao je Javni poziv za predlaganje kand...

22.01.2026. u 15:00

Radar
Koliko se lani trošilo preko Save? Brod i Šamac u fokusu

Iako se prekogranični šoping Slavonaca u Bosni i Hercegovini ni pet godin...

22.01.2026. u 12:30

Radar
Kad se znanje traži više nego što se mislilo: Ova obrazovna ustanova ima priču kakvu rijetko čujete

Nakon objave neslužbene informacije o policijskoj prisutnosti u obrazovnoj ustan...

22.01.2026. u 07:30

Priče
Policijski pretres ili službene provjere? Policija u učionicama tijekom nastave

Tijekom današnje nastave u obrazovnoj ustanovi Libar u Slavonskom Brodu o...

21.01.2026. u 20:00

;