Naslovna / Parlamentarni izbori / Gradski "aktualac": Investicije, komunalni problemi i propusti gradske uprave

GRAD SLAVONSKI BROD

Gradski "aktualac": Investicije, komunalni problemi i propusti gradske uprave

Gradski "aktualac": Investicije, komunalni problemi i propusti gradske uprave
Portal035
  • 2024-09-24 16:00:17

Današnja sjednica Gradskog vijeća Slavonskog Broda donijela je žustre rasprave i pitanja koja su otvorila mnoge aktualne teme, od gospodarskog razvoja do problema u komunalnoj infrastrukturi. Vijećnici su se dotakli brojnih problema, a posebno su istaknuta pitanja vezana uz gospodarski razvoj, otvaranje novih radnih mjesta i komunalne usluge.



Posebno neugodan trenutak za gradsku upravu dogodio se na samom početku sjednice kada je vijećnik Tomislav Delić iz HDZ-a istaknuo kako se među izvješćima o radu i financijskim izvješćima gradskih trgovačkih društava nije našlo izvješće najmlađeg gradskog društva – Geotermalnih izvora Brod. Pročelnica za financije Ksenija Knežević i privremeni pročelnik za lokalnu samoupravu Vedran Kožul pokušali su opravdati izostanak izvješća tvrdnjom kako društvo "miruje" te nema poslovanja o kojem bi izvijestilo. Ipak, svima je bilo jasno da je riječ o sramotnom propustu vladajuće stranke.



Jedno od ključnih pitanja odnosilo se na izmjene i dopune urbanističkog plana uređenja proizvodne zone Jelas Zapad. Vijećnica Slavica Lemaić izrazila je nezadovoljstvo jer već 19 mjeseci nema napretka unatoč zainteresiranom investitoru koji želi uložiti nekoliko stotina milijuna eura i otvoriti više od 500 novih radnih mjesta. Gradonačelnik je odgovorio da je problem u prijenosu vlasništva te da su slične situacije česte diljem zemlje.



- Investitori su zainteresirani, ali imaju specifične zahtjeve, poput izgradnje dalekovoda, što država trenutno nema u planu, izjavio je Duspara, dodajući da neke investicije propadaju zbog nedostatne državne infrastrukture.



Građanska inicijativa "Stop Vijuš" također je bila tema rasprave. Naime, Lemaić je podsjetila da gradonačelnik nije odgovorio na otvoreno pismo ove inicijative. Gradonačelnik je odgovorio da su održani razgovori s predstavnicima te da su dobili odgovore od nadležnih ministarstava. Istaknuo je kako centar za gospodarenje otpadom još uvijek nije realiziran zbog političkih odluka.



Nezadovoljstvo vijećnika izazvalo je i pitanje raspodjele sredstava namijenjenih dječjim vrtićima. Vijećnica je naglasila da vrtići poput "Lira" i "Zlatni Cekin" nisu dobili sredstva za održivost, iako im pripadaju. Gradonačelnik je objasnio kako Grad sufinancira sve vrtiće te da nema diskriminacije u raspodjeli sredstava.



Tema gradskog proračuna i učinka Vladine mjere ukidanja prireza izazvala je novu raspravu. Iako su početne sumnje u održivost gradskog proračuna bile prisutne, najnoviji podaci pokazuju povećanje prihoda od poreza na dohodak. Gradonačelnik je istaknuo kako je porast prihoda rezultat dobrog stanja gospodarstva i otvaranja novih radnih mjesta.



Pitanje poskupljenja cijena vode i vodnih usluga izazvalo je posebno negodovanje, obzirom da je rekordno toplo ljeto iza nas prošlo u znaku popucanih cijevi i poplavljenih gradskih ulica  na čije su popravke građani čekali tjednima, a o čemu smo i mi pisali u preko nekoliko navrata. Direktor Vodovoda, Stjepan Aščić, pojasnio je da je poskupljenje neminovno zbog povećanja troškova održavanja sustava, inflacije i povećanja cijena energenata. Iako vijećnici nisu bili zadovoljni odgovorom, direktor je naglasio kako je trošak održavanja sustava značajno porastao zbog povećanja cijena materijala i energenata te da cijene vode nisu rasle još od 2015. godine.



Sjednica je završila pitanjem o sudbini mjera poput besplatnih vrtića i javnog prijevoza. Gradonačelnik je potvrdio da će te mjere trajati dok god to financijska situacija grada bude dopuštala te da će se nastaviti raditi na stvaranju novih radnih mjesta i privlačenju investitora.



Posebno neugodan trenutak za gradsku upravu dogodio se na početku sjednice kada je vijećnik Tomislav Delić iz HDZ-a istaknuo kako se među izvješćima o radu i financijskim izvješćima gradskih trgovačkih društava nije našlo izvješće najmlađeg gradskog društva – Geotermalnih izvora Brod. Pročelnica za financije Ksenija Knežević i privremeni pročelnik za lokalnu samoupravu Vedran Kožul pokušali su opravdati izostanak izvješća tvrdnjom kako društvo "miruje" te nema poslovanja o kojem bi izvijestilo. Ipak, svima je bilo jasno da je riječ o propustu koji treba hitno ispraviti.



Na sjednici se razgovaralo i o robnoj kući Vesna, simbolu komercijalnog života Slavonskog Broda, koja već godinama stoji prazna i derutna. Gradonačelnik Duspara naglasio je kako su održani sastanci s vlasnikom Miroslavom Lipovcem, ali do sada nije bilo konkretnih koraka prema obnovi objekta. "Grad podržava obnovu Vesne, ali to je privatno vlasništvo i sve intervencije moraju biti u skladu s građevinskim dozvolama," rekao je gradonačelnik. Podsjetio je i na pokušaj Grada 2016. godine da kupi zgradu i prenamijeni je u sveučilišnu knjižnicu, što nije realizirano zbog neslaganja oko cijene i vlasničkih odnosa.



Građani Slavonskog Broda s nestrpljenjem prate razvoj situacije, a hoće li gradske vlasti uspjeti riješiti ključne probleme i ostvariti obećane projekte, ostaje za vidjeti.