Tečaj "Medicinski odgovor na veliku nesreću" (Medical Response to Major Incidence - Cro-MRMI) obuhvaća teorijska predavanja i praktično usavršavanje putem simulacijskih vježbi za donošenje odluka u kriznim situacijama. To je prvi od devet tečajeva u sklopu Projekta obnove nakon potresa i jačanja pripravnosti javnog zdravstva, a provodi se temeljem ugovora o zajmu između Hrvatske i Svjetske banke. I ove godine tečaj i vježbe održani su u Slavonskom Brodu, gdje je ministar zdravstva, Vili Beroš, posjetio polaznike tečaja. Ministar je istaknuo važnost uigranosti i educiranosti žurnih službi.
Ovaj tečaj dodatno razvija vještine stručnjaka iz hitne medicine, anestezije i kirurgije, uz potporu drugih žurnih službi. Informaciju o tome je iz Ministarstva zdravstva. Ove godine simuliralo se zbrinjavanje 360 ozlijeđenih osoba nakon eksplozije u hotelu.
Ministar Beroš je naglasio da se krizne situacije ne mogu izbjeći, ali je važno brzo i kvalitetno reagirati na njih. Naveo je primjere velikih prometnih nesreća kod Varaždina i Slavonskog Broda, potresa na Banovini i u Zagrebu, poplava u istočnoj Hrvatskoj te drugih hitnih situacija koje su testirale javni zdravstveni sustav. Uspješan odgovor na ove izazove zahvaljuje se fleksibilnosti i uigranosti svih žurnih službi, kao i kontinuiranoj edukaciji u medicinskom zbrinjavanju, rekao je.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, Maja Grba-Bujević, naglasila je da napredni simulacijski model tečaja uključuje simulacije nesreće, postupke medicinske prijavno-dojavne jedinice, trijažu i zbrinjavanje na mjestu nesreće, prijevoz ozlijeđenih, organizaciju bolničke zapovjedne grupe i regionalnih kriznih stožera.
Takav koncept doprinosi podizanju standarda obuke za naše "hitnjake," koji igraju ključnu ulogu u pružanju hitne medicinske skrbi, istaknula je.
Nakon edukacijske vježbe u sklopu tečaja, ministar Beroš je ponovno naglasio važnost dobre organizacije i koordinacije rada različitih žurnih službi. Rekao je da je "spašavanje života glavni pokazatelj uspješnosti zdravstvene administracije i Vlade" te je najavio uspostavu jedinstvenog sustava hitne medicinske pomoći koji će biti spreman za sveobuhvatan odgovor na krizne situacije na kopnu, moru i u zraku, osiguravajući sigurnost svim građanima i posjetiteljima diljem Hrvatske, bez obzira na njihovo mjesto boravka.
Dok se u većem dijelu Hrvatske školske klupe iz godine u godinu prazne, B...
30.06.2026. u 15:00
Nakon što su tijekom nedjelje i ponedjeljka brojni Brođani prijavljivali...
29.06.2026. u 19:07
Nije potreban nikakav građevinski vještak da bi zaključio kako je nekada&...
29.06.2026. u 14:59
za 60. Đakovačkih vezova već je prvi koncertni vikend koji je u Đakovo privukao...
29.06.2026. u 10:00
Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije još je jedan izrazito vruć lj...
29.06.2026. u 07:30
Kći je Ivana Kristofora, liječnika i žena A. T. Brlića, političara i diplomata....
28.06.2026. u 20:00
Stanovnici slavonskobrodskog naselja Livada cijelog se dana suočavaju s ozbiljni...
28.06.2026. u 18:14
Među ovogodišnjim dobitnicima nagrada Hrvatskog novinarskog društv...
27.06.2026. u 16:00
VRPOLJE – Neke se izložbe razgledaju, a neke se proživljavaju. Upravo je t...
26.06.2026. u 20:00
Nakon nekoliko toplih ljetnih dana, pred Slavonijom je novi val ekstremnih vrući...
26.06.2026. u 07:30
Unatoč brojnim upozorenjima i svakodnevnim apelima policije, d...
25.06.2026. u 17:30
Dok su nekada ljetni praznici za djecu značili bezbrižno lutanje ulicama i igral...
25.06.2026. u 10:00
Ljubitelji fiš paprikaša, dobre zabave i slavonske gastronomije po...
24.06.2026. u 10:00
U javnom prostoru često govorimo o odgovornosti institucija, zdravstvenog sustav...
23.06.2026. u 20:00
Iako je od prve prijave o ilegalnom odlaganju otpada u Ulici K...
23.06.2026. u 15:00
Da ne prepoznajemo željeznički most na rijeci Savi u Brodu na Savi, ovaj s...
22.06.2026. u 20:00