insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Ivana Kljajić i Darko Čop - ronioci koji su naišli na predmete u Savi iz 17. stoljeća

Još proteklog tjedna objavili smo kako su u rijeci Savi u Slavonskom Brodu pronađeni ostaci za koje se pretpostavlja da su iz 17. stoljeća.

Autor: 035portal Datum objave: 03.08.2015. u 15:04

Ivana Kljajić i Darko Čop - ronioci koji su naišli na predmete u Savi iz 17. stoljeća

Još proteklog tjedna objavili smo kako su u rijeci Savi u Slavonskom Brodu pronađeni ostaci za koje se pretpostavlja da su iz 17. stoljeća. Pričalo se i nagađalo godinama da je neki brod potonuo na tom području, a već je ranije prilikom niskog vodostaja pronađeno u plićacima dosta pojedinačnih predmeta, no sada je zaslugom brodskih ronilaca otkriveno nešto puno više. Danas je na konferenciji za novinare u Muzeju Brodskog Posavlja službeno medijima i predstavljen dio predmeta koji su pronađeni u Savi.

"Riječ je o posudama iz 17. stoljeća, posudama grube fakture, a najveći broj posuda su tzc. crepulje koje su služile za pripremu jela na žaru ognjišta. Zahvaljujem se ovim putem kolegama iz slavonskih muzeja koji su mi pomogli oko materijala, identifikacije i datacije, te posebno dr. sc. Mariji Šiša Vivek s Filozofskog fakulteta u Zagrebu koja je našla aneologije u Beogradu", rekla je Ivana Artuković-Župan, kustosica arheološkog odjela Muzeja Brodskog Posavlja.

"Očekujemo na ovome pomoć brodskih ronioca, ali i profesionalnih arheoloških ronilaca Ministarstva kulture. Bit će nam potrebna i materijalna sredstva i osim dozvola koje očekujemo pripremamo se i za natječaje Ministarstva kulture, Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije, tako da bi ovaj teren uvrstili u naše projekte za sljedeću godinu", rekla je ravnateljica Muzeja Brodskog Posavlja Danijela Ljubičić-Mitrović:

Na ostatke na dnu rijeke prvi su našili ronioci Ivana Kljajić i Darko Čop. Ostaci su pronađeni na dubini od 3 i pol do 4 metra.
„To je bio jedan naš uobičajeni uron, moj treći u Savu, a kolega je odredio putanju. Kolege prije nas nisu imale te sreće, moguće da su zaobišli lokaciju. Došli smo iznad lokacije i naišli smo na pravile krugove koji su odudarali od samog tla. Vidljivost Save toga dana je bila izuzetno dobra i tako smo uspjeli sve vidjeti. Do nedavno nismo znali o čemu se uopće radi, a kada smo čuli stručnjake što su rekli za lokaciju koja ima veliki značaj, onda je došao adrenalin i jedan lijepi osjećaj“, rekla je Ivana Kljajić.

Kako je istaknuo predsjednik Kluba podvodnih aktivnosti Marsonia Robert Kalanj ovo je nagrada za 45. rođendan kluba.
"Ove godine smo slavili 45 godina i u povijesti kluba ovakvo nešto se nije dogodilo iako mi je drago što je jedan dugogodišnji član s novom našom članicom pronašao ovo. Zadovoljni smo, sretni i za nas je to velika stvar. Nismo se nadali, iako već surađujemo s Muzejom i već smo nalazili neke stvari kod Slavonskog Kobaša, ali ovako nešto iz 17. stoljeća nismo", kaže Kalanj.

Izvor: Soundset Brod


101 brodska priča Zvonimira Toldija
Ovo nisu prvoaprilske šale

  KAKO OSTATI MLADA I LIJEPA   Pa tko to ne želi biti mlad, lijep,...

27.12.2025. u 20:00

Zdravlje
Mršavljenje bez igle- evo kada Wegovy stiže u ljekarne

Dok se u Hrvatskoj sve više govori o epidemiji pretilosti, s brojkama koj...

27.12.2025. u 16:00

Zabava
Jedan klik dijeli Novu Gradišku od titule Najljepšeg Adventa u Hrvatskoj

Krenulo je glasovanje za Najljepši Advent u Hrvatskoj, a...

27.12.2025. u 08:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Štefo sa štrikom

Hvala Ti na svemu mila! Ej, lako meni, sele, Doći k Teb' obilnom ručku –...

26.12.2025. u 20:00

Udruge
Slavonski Brod ispisao tiho, ali važno poglavlje u borbi protiv raka

Humanitarni rad Lige protiv raka Brodsko-posavske županije ponov...

26.12.2025. u 16:00

Grad to su ljudi
Prkačin: Smatram da sam najveća žrtva brodskog ugostiteljstva

Na društvenim mrežama posljednjih se dana intenzivno dijeli reel s gostov...

26.12.2025. u 12:00

Radar
Otvaranje prozora postalo luksuz: Slavonski Brod danima u crvenoj zoni

Slavonski Brod ponovno je među gradovima s najlošijom kvalitetom zraka u...

26.12.2025. u 08:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Virtuozna glazbenica, naše gore list (III)

Uz naporni rad gospođa Zlata Fuks (kojoj je, kao i svima drugima koji su nosili...

25.12.2025. u 20:00

Zabava
Što poručuju čelnici županije i gradova za Božić?

Dok se domovi diljem Brodsko-posavske županije pripremaju za božićne blagdane, ž...

25.12.2025. u 16:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Virtuozna glazbenica, naše gore list (II)

Uspostavom Nezavisne Države Hrvatske dr. Vladimir Fuchs postaje sudac Kotarskog...

24.12.2025. u 20:00

Koncerti
Glazbeni poklon za Valentinovo: Lexington stiže u dvoranu Vijuš!

Nakon dvogodišnje pauze, jedan od najpopularnijih bendova regionalne pop...

23.12.2025. u 20:00

Događanja
Božić u mraku: Nepoznati počinitelj prerezao lampice na kući s viralnom porukom

Dok se u Slavonskom Brodu godinama toleriraju ozbiljni komunalni, sigurnosni i d...

23.12.2025. u 12:21

Radar
Kontrolirano 754 vozila, sankcionirano više od pola vozača

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, prošli tjedan (...

23.12.2025. u 10:00

Događanja
Građani pozvani na besplatan blagdanski doručak – evo gdje i kada

Badnjak u Slavonskom Brodu i ove će godine započeti ondje gdje s...

23.12.2025. u 07:30

Radar
Blagdani nikad skuplji, građani nikad oprezniji

Dok se gradovi kite lampicama, a iz izloga stižu poruke blagdanskog obilja, stva...

22.12.2025. u 20:00

Udruge
Advent kakav se pamti: Lovčić ispisao još jednu božićnu priču

Na obroncima Dilja, u pitoresknom selu Lovčić, skrivenom između Brodskog Stupnik...

22.12.2025. u 10:00

;