Naslovna / Parlamentarni izbori / Gradska uprava bi i dalje voljela vidjeti mješalice u OŠ Antun Mihanović, ravnateljica Vinarić ne dozvoljava

ŽUPANIJA

Gradska uprava bi i dalje voljela vidjeti mješalice u OŠ Antun Mihanović, ravnateljica Vinarić ne dozvoljava

Nastavljaju se trzavice između Grada i škole "Antun Mihanović", koja se protivi nametanju jednosmjenske nastave

Gradska uprava bi i dalje voljela vidjeti mješalice u OŠ Antun Mihanović, ravnateljica Vinarić ne dozvoljava
035portal
  • 2017-08-26 09:59:00

Početak nove školske godine je pred vratima, a čini se kako trzavice na relaciji Grad- O.Š. "Antun Mihanović" oko uvođenja jednosmjenske nastave ne posustaju. Tako se na stranicama grada može pronaći više priopćenja na tu temu iz kojih je evidentno kako Grad od uvođenja jednosmjenske nastave ne misli odustati, unatoč i usprkos svim argumentima koji dolaze od strane nezadovoljnog Učiteljskog zbora ove škole u Malom Parizu.


Iz grada tako poručuju kako "tvrdnja da će pregradnjom učionica učitelji izgubiti kabinetski prostor nije točna, jer u zgradi škole postoje predviđeni prostori za kabinete koji će biti na raspolaganju svim učiteljima. Isto tako, učionice ove gradske škole do sada su bile korištene kao praktikumi za potrebe studenata Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti. S obzirom da predstavnici škole tvrde kako pregradnjom prostorija to više neće biti moguće, ovim putem ističemo kako će i dalje ostati dovoljno prostora za obavljanje njihovih aktivnosti, a na tu temu su predstavnici Grada obavili razgovor i s nadležnim djelatnicima Fakulteta, koji na predviđene preinake nemaju primjedbi, jer dvije od četiri učionice zadržavaju svoje gabarite. Isto tako, potrebno je istaknuti da su sanitarni uvjeti u školi zadovoljavajući, a ostaje i sasvim dovoljno prostora za obavljanje drugih aktivnosti učenika. O navedenom su pravovremeno bili obaviješteni i predstavnici škole.

Početak radova na preuređenju učionica trebao je započeti prije nekoliko dana, ali zamjeniku gradonačelnika Hrvoju Andriću i drugim predstavnicima Grada te nadležnim izvođačima radova zabranjen je ulazak u školu, i to od strane ravnateljice Snježane Vinarić, koja se pozvala na dogovor s pomoćnikom ministra znanosti i obrazovanja gospodinom Momirom Karinom. O svemu navedenom gradonačelnik Duspara danas je zatražio žurno očitovanje od nadležnog ministarstva.


Grad Slavonski Brod kao osnivač osnovnih škola na području našeg grada ima obvezu brinuti o stvaranju što boljih uvjeta obrazovanja za sve učenike. Provođenjem raznih mjera i projekata Grad to čini već godina, a uvođenjem jednosmjenske nastave želi se samo unaprijediti kvaliteta nastave te djeci i roditeljima omogućiti bolje organiziranje obiteljskog života, kao i slobodnog vremena učenika.

Također, potrebno je naglasiti da će uvođenjem jednosmjenske nastave svi učenici Područne škole imati priliku biti uključeni u program produženog boravka, što dosadašnjim sustavom organiziranja nastave jednom dijelu učenika nije bilo omogućeno. Svi ovi uvjeti stvaraju se na dobrobit djece i njihovih roditelja te će shodno tome Grad ustrajati u provođenju ovog projekta.

Situacija oko neslaganja s uvođenjem jednosmjenske nastave vrlo je slična onoj kada se uvodio produženi boravak u gradske osnovne škole. Naime, Grad se i tada suočavao s brojnim primjedbama, no tijekom njegove provedbe pokazao se kao model kojeg su pozitivno prihvatili i roditelji i djeca. Danas smo jedan od rijetkih gradova koji ima produženi boravak u svim osnovnim školama, koji je osnovnoškolcima osigurao obrok i boravak dok su im roditelji na radnim mjestima.

Potaknuti ovim primjerom zaista vjerujemo kako će se i uvođenje jednosmjenske nastave pokazati kao uspješan projekt na dobrobit svih, a najviše djece i njihovih roditelja."


Pitali smo za mišljenje i ravnateljicu ove škole, gđu Snježanu Vinarić, koja nam se obratila svojim priopćenjem.

Kako se već nekoliko dana po portalima u našem gradu piše o problemu uvođenja jednosmjenskog rada u OŠ „Antun Mihanović“ , područni odjeli u Malom Parizu, odlučila sam se očitovati o svemu. Nakon održanog učiteljskog vijeća 18. kolovoza 2017. godine koje je jednoglasno bilo protiv pregrađivanja učionica, ali ne i protiv rada u jednoj smjeni , održan je roditeljski sastanak s roditeljima učenika područne škole u Malom Parizu 21.kolovoza 2017



Roditelji učenika su svojim potpisima podržali Učiteljsko vijeće i nisu za ovakav način uvođenja jednosmjenskog rada.

Školski odbor na svojoj sjednici održanoj 23. kolovoza 2017. godine isto je bio protiv pregradnje učionica. Dana 24. kolovoza 2017. pozvana sam od strane kuharice i domara da dođem u školu u Malom Parizu, gdje su već bili gospodin Hrvoje Andrić, gospodin Damir Kljajić i predstavnik izvođača radova.

Od mene je zatraženo da izvođaču radova predam ključ od zgrade da bi mogao krenuti s radovima.



Naglasila sam da sam gospodinu Andriću poslala sve zapisnike, odluku školskog odbora i potpise roditelja te zamolila da pričekamo očitovanje nadležnog Ministarstva znanosti i obrazovanja jer sam istu dokumentaciju proslijedila i ministrici MZO, prof.dr.sc. Blaženki Divjak i pomoćniku ministra prof. Momiru Karinu.



Isto tako sam naglasila da sam samo razgovarala u lipnju s pomoćnikom ministra koji je naglasio da školom upravlja školski odbor te da nitko u školi ne može ništa raditi bez suglasnosti školskog odbora. Nikakav dogovor nemam s gospodinom Karinom, kako je navedeno u priopćenju iz gradske uprave.

Isto tko nisam nikoga istjerala iz školskog dvorišta i škole. Naglasila bih prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi čl.125 st.3 podstavak 5, ravnatelj provodi odluke stručnih tijela i školskog odbora.

Nisam dala ključ od škole izvođaču jer ne mogu prekršiti odluku školskog odbora i učiteljskog vijeća i tako prekršiti Zakon. Nakon što sam odbila dati ključ, iz navedih razloga, gospodin Kljaić je rekao da će promijeniti bravu na ulaznim vratima škole i početi s radovima. Pitam se tko je vlasnik objekta i tko može mijenjati brave?


Nekoliko puta sam zamolila gospodina Kljajića da pričekamo mišljenje nadležnog Ministarstva te da nakon toga, ako se utvrdi da smo mi iz škole napravili pogrešku radovi se mogu izvesti i za vrijeme zimskih praznika.

Moram naglasiti da je vlasnik školske zgrade OŠ“Antun Mihanović“, a grad je samo osnivač. Za ove radove Grad Školi nije dostavio odluku Osnivača o prenamjeni učionica, idejno rješenje o prenamjeni, građevinsku dozvola za prenamjenu niti suglasnost MZO-a na Idejno rješenje

izvedbenog projekta prenamjene učionica.


Isto tako nisam potpisala niti prijavu gradilišta Inspektoratu rada, jer škola nije investitor, odnosno nisam vidjela Idejno rješenje o prenamjeni učionica tako da ne znam tko je investitor. Kada se Ministarstvo znanosti i obrazovanja očituje o cijelom predmetu o svemu ću izvijestiti školski odbor, učiteljsko vijeća , roditelje i Grad kao osnivača. Ponovno ću istaknuti da nisam protiv uvođenja rada u jednoj smjeni već načina na koji se to želi provesti.



U područnim odjelima u Malom Parizu upisan je jedan prvi razred od 17 učenika za školsku godinu 2017./ 2018.. Međutim i danas smo upisali još jednog učenika u prvi razred , jednog u treći razred ... i upisi će trajati tijekom cijelog rujna jer roditelji preseljenjem na naše upisno područje upisuju djecu u našu školu. Prema prijedlogu Grada u manjim učionicama nastavu može pohađati 14 učenika. Što ako tijekom godine u ove razredne odjele dobijemo nove učenike, što se zna dogoditi, gdje ćemo ih smjestiti, što će se dogoditi slijedeće školske godine ako upišemo 1. razred od 18, 19, 20 učenika, u koju učionicu ćemo smjestiti te učenike, u ove male ne mogu stati.

Hoćemo li rušiti zidove ponovno?


Kao što su učitelji naše škole istaknuli pedagoški standard se ne poboljšava uvođenjem jednosmjenske nastave već i opremanjem škola- kupovanjem novih ploča ( ploče u učionicama su iz 1980. godine kada je škola izgrađena), novih računala, projektora. U svim razgovorima smo navodili sve ovo , ali se u svim propćenjima iz gradske uprave spominju samo kabineti i to da smo vježbaonica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti. Zašto nisu spomenuti i svi ostali razlozi koje smo naveli, zaključite sami. Ponovno molim našeg osnivača da razmotri sve što su učitelji naveli u svom priopćenju, a ja osobno mogu reći da su mi moji učenici u svih mojih 24 godine rada u školi uvijek bili na prvom mjestu i uvijek će biti.


Iz Grada pak novim priopćenjem poručuju kako protivnici ove ideje iz redova škole nisu u pravu te da je njihova odluka nepravovaljana. U duhu demokratičnosti i njihovo priopćenje prenosimo u potpunosti.

Grad Slavonski Brod, kao osnivač osnovnih škola, ima obvezu poboljšanja pedagoškog standarda, a jedan od načina kojim bi se to postiglo, je uvođenje jednosmjenske nastave u one gradske škole u kojima za to postoje preduvjeti. Jedna od tih škola je i Osnovna škola „Antun Mihanović“ Područna škola Mali Pariz, u kojoj su radovi na pregradnji učionica već trebali započeti, no zbog protivljenja određenih djelatnika škole, oni su još uvijek na čekanju.


Glavni razlog tome je taj što ravnateljica Snježana Vinarić tvrdi da je Školski odbor donio odluku sukladno kojom se ne slaže s pregradnjom prostora za potrebe jednosmjenske nastave.


Moramo napomenuti da je Grad Slavonski Brod bez ikakvih problema već uveo jednosmjensku nastavu u OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“, Područna škola Brodski Varoš; OŠ „Vladimir Nazor“ Područne škole Bebrina, Klakar, Ruščica; OŠ „Blaž Tadijanović“, OŠ „Hugo Badalić“ i OŠ „Ivan Goran Kovačić“ za učenike predmetne nastave. Tada niti u jednoj situaciji nije došlo do problema ili do neistinitog informiranja javnosti od strane ravnatelja škole, a nikada nije bilo potrebno ni traženje suglasnosti za izvođenje određenih radova. Isto tako, Grad nikada nije predložio donošenje odluke niti zatražio suglasnost od strane Školskog odbora za pregradnju učionica.


Međutim, to nije spriječilo Školski odbor da na sjednici održanoj dana 23. kolovoza 2017. godine u 11.00 sati glasuje o točki Dnevnog reda pod nazivom „Davanje suglasnosti za predloženu od strane osnivača prenamjenu učionica OŠ „Antun Mihanović“ PŠ Mali Pariz“. Na sjednici su bili prisutni Željko Čmelješević, Blaž Šokčević, Diana Filković, Zoran Komesarović, Marina Zirdum i Snježana Vinarić (ravnateljica), a nenazočne su bile Nives Plazanić i Đurđica Vrkljan. Od pet prisutnih članova, protiv pregradnje učionica glasalo je njih troje, dok ih je dvoje bilo suzdržano te je nakon toga utvrđeno da suglasnost nije dana.

U čl. 119 st. 8 Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi stoji „Odluke školskog odbora pravovaljane su ako za njih glasuje većina od ukupnog broja članova.“ Ukupan broj članova koje ima ovaj školski odbor je 7 pa se sada postavlja pitanje na koju odluku se poziva ravnateljica kada u svom priopćenju za javnost navodi - „Nisam dala ključ od škole izvođaču jer ne mogu prekršiti odluku školskog odbora i učiteljskog vijeća i tako prekršiti Zakon.“ - a trebalo bi joj biti poznato da se odluke na školskom odboru donose većinom glasova, za što su u ovom slučaju potrebna 4 glasa.


Iz svega navedenog jasno je vidljivo da je povrijeđena zakonska procedura u donošenju odluke te je cijela situacija jasan prikaz manipulacije javnosti. Također je potrebno napomenuti da ovdje nije riječ o prenamjeni učionica, kao što je navedeno u odluci, nego o radovima na pregradnji prostora čime će se osigurati uvjeti za pohađanje nastave u jednoj smjeni.

Kako bi se što ranije riješila ova problematika te kako bi se nastavilo s radom za dobrobit učenika, djelatnici Grada Slavonskog Broda su o svemu obavijestili Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Prosvjetnu inspekciju, a Zapisnik sjednice i donesenu nepravovaljanu odluku možete pogledati na priloženoj poveznici.

Zapisnik sa sjednice Školskog odbora


Kako će se situacija dalje razvijati gotovo je nemoguće prognozirati, ali sa sigurnošću možemo zaključiti kako je daleko od raspleta. Svjesni smo jedino kako teško da će planirani radovi, ako do istih dođe, biti gotovi prije početka nove školske godine. Ostaje nam ipak nadati se kako se 97-ero djece uz samo jedan sanitarni čvor, loše ploče, nepostojeću športsku dvoranu i neadekvatni prostor za odmor neće još morati i preskakati mješalice, mistrije, fangle i ostala građevinska pomagala i alate na svom putu prema stjecanju novih znanja i vještina.