Zlatna kuna je godišnja nagrada Županijske gospodarske komore koja se dodjeljuje poduzetnicima koji su imali najbolje poslovanje tijekom godine.
Zlatna kuna je godišnja nagrada Županijske gospodarske komore koja se dodjeljuje poduzetnicima koji su imali najbolje poslovanje tijekom godine.
U konkurenciji malih poduzetnika Zlatnu kunu dobila je tvrtka Elda iz Nove Gradiška, vlasnika Darija Marenića koji je nedavno dobio i nagradu CROMA-e za najboljeg projekt menadžera u Hrvatskoj. Tvrtka se bavi proizvodnjom tekućina za e-cigarete koja svoje proizvode izvozi u više od 77 zemalja svijeta uključujući sve države Europske unije, pa sve do Kine, Indije i Novog Zelanda.
„Ove godine proizvedeno je više od 20% više tekućina, nego lani, što je u brojkama više od 2 milijuna bočica, a ampule smo izbacili na tržište prije 2 mjeseca i do danas je napravljeno više od milijun komada. Sav repromaterijal nabavljamo na tržištu Europske unije. Krenula je i priča s probojem na kinesko tržište, prošli smo sva testiranja nadležnih institucija i naš proizvod će ići u ozbiljnim količinama sljedeće godine i u Kinu. Pregovaramo i s British American Tobaccom, Indian Tobaccom i Phillip Morrisom, oni drže više od 80% svjetskog tržišta duhanskih proizvoda. Nismo im konkurencija, želimo biti partneri. No, to je dio poslovne strategije i poslovnih tajni. Zašto smo uspjeli? Volim to reći, inovativnost, inovativni proizvodi, puno truda i rada, kvalitetni suradnici, posebno se zahvaljujem svojim djelatnicima, ali trebalo je i malo sreće. Bez toga ne ide ništa“, kaže Marenić.
Elda zapošljava 28 djelatnika, za nekoliko dana otvara novi pogon u Industrijskom parku Nova Gradiška koji je potpomognut sredstvima EU i gdje će zaposliti još 15-ak djelatnika. Sljedećeg srpnja kreće izgradnja još jednog pogona od 2000 metara kvadratnih, što će graditi svojim vlastitim sredstvima.
U konkurenciji srednjih poduzetnika najbolje je poslovala tvrtka Decospan Mato Furnir iz Oprisavaca koja proizvodi furnir i ostale ploče od drva. Izvoznici su u 16 zemalja i ostvarili su u 2014. godini 91,87% prihoda na vanjskim tržištima, te su kao i Elda imali u toj godini 2,4 milijuna kuna investicija.
U kategoriji velikih poduzetnika Zlatnu kunu dobio je Đuro Đaković Termoenergetska postrojenja. U pitanju je vodeći europski isporučitelj tlačnih dijelova kotlova prema vlastitom ili dizajnu kupca, regionalni lider u projektiranju i proizvodnji kotlovskih postrojenja, energetskih otoka, industrijskih kotlovskih postrojenja i sl. Investirali su 2,7 milijuna kuna u 2014. godini i ostvarili 83% ukupnih prihoda u izvozu.
„Zahvalio bi se svim svojim radnicima i menadžmentu, a onda i svim kupcima koji nažalost nisu iz Hrvatske, većina je na inozemnom tržištu, no to ne znači da ove godine nije bilo projekata u Hrvatskoj, ali su oni nažalost rezervirani za strane tvrtke. Ove godine u Hrvatskoj nismo ugovorili niti jedan projekt. Srećom postoje privatni investitori koji prepoznaju domaću proizvodnju i između tih tvrtki posebno bi naglasio i tvrtku Slavonija DI koji su nam dali povjerenje na izgradnji termoelektrane na biomasu. Zahvaljujući njima očekujem da ćemo i ubuduće zadržati ovaj nivo proizvodnje i rezultata“, rekao je Ivica Marić, član Uprave ĐĐ TEP-a.
Na prigodnoj svečanosti dodijeljena su i priznanja za izniman doprinos u razvitku hrvatskog gospodarstva tvrtkama koje ove godine slave obljetnice postojanja. Priznanja su dobili za 40 godina postojanja Rekord tim iz Oriovca i za 125 godina tvrtka Slavonija DI.
Foto: Nikola Knežević
NOVA GRADIŠKA – Turistička zajednica Grada Nova Gradiška zap...
17.04.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – U srijedu, 16. travnja 2025. godine, u poslijepodnevnim s...
16.04.2025. u 18:21
Samo za vas pregledali smo aktualne oglase u potrazi za poslovima u Brodsko-posa...
14.04.2025. u 14:00
Dok je posljednjih godina Slavonija bila simbol masovnog iseljavanja, danas se n...
08.04.2025. u 12:00
ZAGREB / HRVATSKA – Ministarstvo obrane Republike Hrvatske raspisalo je ja...
05.04.2025. u 17:00
Gradonačelnik Vinko Grgić raspisao je 24. ožujka javni poziv z...
27.03.2025. u 08:00
Brodsko-posavska županija posljednjih godina ulaže u promociju aktivnog...
20.03.2025. u 12:00
Nekad moćni domaći tekstilni div, Varteks, suočen s financijskim problemima i st...
19.03.2025. u 12:00
U samo dva tjedna, dionice Đure Đakovića doživjele su nevjerojatan rast, učetver...
18.03.2025. u 18:00
Pregledali smo aktualne oglase za posao na području Brodsko-posavske i P...
17.03.2025. u 14:00
Nakon više od desetljeća sablasne praznine, središte Slavonskog Broda p...
06.03.2025. u 12:00
Hrvatska je godinama svjedok drastičnog pada domaće poljoprivredne proizvodnje,...
03.03.2025. u 14:00
Ako tražite posao ili samo pratite što se nudi na t...
03.03.2025. u 12:00
Bivši potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić prona&scaro...
02.03.2025. u 17:00
Prošli tjedan, od 18. do 23. veljače 2025. godine, München je ponovn...
25.02.2025. u 10:00
Nakon sastanka čelnika Hrvatske narodne banke i predstavnika potrošačke u...
22.02.2025. u 17:00