insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Generacije povjerenja: Vrtić Lira slavi 30 godina predanosti najmlađima

Autor: 035portal Datum objave: 04.10.2024. u 14:00

Generacije povjerenja: Vrtić Lira slavi 30 godina predanosti najmlađima

Vrtić Lira, prvi privatni vrtić u Brodsko-posavskoj županiji, obilježava veliki jubilej - 30 godina uspješnog rada s djecom. Osnovan prije tri desetljeća, ovaj vrtić je postao prepoznatljiv po kvaliteti svojih programa, domaćinskom pristupu i inovativnim pedagoškim metodama. Tim povodom razgovarali smo s ravnateljicom Bošnjak, koja je zajedno s prijateljicom Dubravkom pokrenula ovu pionirsku inicijativu.

- Prije 30 godina, Dubravka i ja odlučile smo otvoriti vrtić. Prvotno smo planirale organizirati radionice, no ubrzo smo shvatile da roditelji traže cjelodnevnu skrb za svoju djecu. Tako smo krenule s vrtićem u Supilovoj ulici, u unajmljenom prostoru. Kasnije smo kupile kuću u Pozačevoj ulici, koju smo srušile i izgradile novi, moderni vrtić u kojem i danas djelujemo - prisjeća se Bošnjak.

Tijekom tri desetljeća, Vrtić Lira je izrastao u instituciju koja zapošljava 13 do 14 djelatnika, a kroz njegove prostore prošlo je više od tisuću djece. - Posebno smo ponosni što ove godine imamo petoro djece čiji su roditelji nekada bili naši polaznici. To nam je posebno drago jer pokazuje koliko su nam obitelji vjerne i koliko vjeruju našem radu. Što se djelatnika tiče, tko je došao, taj je i ostao, izuzev kolegice koja se preseilia u Pulu - kaže ravnateljica Bošnjak.

Jedna od glavnih prednosti privatnog vrtića, kako naglašava, jest fleksibilnost u radu s djecom.

 - Mi imamo slobodu samostalno donositi odluke, što nam omogućuje da brzo reagiramo i organiziramo različite aktivnosti za djecu. Na primjer, obzirom da imamo suglasnost roditelja, možemo u roku od pet minuta odlučiti ići s djecom na Korzo ili organizirati neki izlet-   bilo to za doček sportskih heroja kao što su Mandžukić i Olić ili za razne druge prilike. Naša posebnost je i bogatstvo programa – osim jezika, njemačkog i engleskog, veliku pažnju posvećujemo glazbi. Djeca stalno sviraju instrumente i pjevaju, ali i aktivno se bave sportom. Također, naši programi su bogati i prilagođeni potrebama djece i njihovim pojedinačnim kapacitetima - objašnjava ravnateljica.

Vrtić Lira je od početka poznat po posebnoj pažnji koju pridaje glazbi. - Kolegica Anita i ja sviramo, i djeca su stalno okružena instrumentima. Pjevamo svaki dan, i mnogo naše djece je kasnije završilo glazbene škole- osnovnu i srednju. Neki su čak otišli i na Glazbenu akademiju, što je veliki uspjeh - kaže Bošnjak.

Osim glazbe, u vrtiću se provode i sportski programi. - Prošle godine uveli smo pilates i aerobik za djecu, dva puta tjedno. Trudimo se djecu što više odmaknuti od ekrana i televizije, i fokusirati ih na aktivnosti na otvorenom, sport, šetnje i posjete raznim institucijama. Djecu vodimo na posjete zubarima, doktorima, vatrogascima i policiji, kako bi se uključili u zajednicu i naučili nešto novo - ističe ravnateljica.

Na pitanje o promjenama koje primjećuje kod djece kroz posljednjih trideset godina, Bošnjak priznaje da su današnje generacije pod većim pritiskom.

- Nažalost, primjećujemo da sve više djece ima različite razvojne teškoće. Vidimo više dijagnoza kod djece nego prije, a mi kao odgajatelji i pedagozi moramo se prilagoditi. Djeca su nervoznija, vjerojatno zbog vremena u kojem živimo, no na nama je da stvorimo sigurno i poticajno okruženje za njih Više ne možemo očekivati da će djeca biti odgojena kao nekad. Danas se moramo prilagoditi njihovom načinu života, koji uključuje puno tehnologije, ali i puno izazova. Moramo biti pametniji od njih, jer jesmo pametniji i iskusniji i modificirati njihovo ponašanje na način da oni steknu dojam kako su nešto samostalno odlučili ili zaključili, jer samo tako ćemo određene obrasce i zadržati - kaže ova iskusna odgojiteljica, ali i neustrašiva poduzetnica.

Unatoč izazovima, Vrtić Lira ostaje prepoznatljiv po kvaliteti svojih programa, a zanimanje za upis ne jenjava, iako su u Slavonskom Brodu otvoreni novi, takozvani "besplatni" vrtići.

- Naša cijena uvijek je bila nešto viša, no roditelji cijene našu posvećenost i kvalitetu. Mi ćemo i dalje ulagati u naše programe i djecu, jer to je ono što nas čini posebnima. 

Za kraj, ravnateljica ponosno zaključuje: "Naša najveća nagrada su djeca, koja iz godine u godinu dolaze s osmijehom. Slavlje našeg 30. rođendana bit će prilika da se prisjetimo svih naših uspjeha, djece koja su nas napustila i onih koji su ostali uz nas. Radimo to zbog njih, i to je ono što nas ispunjava, zaključuje Bošnjak.

 

U duhu proslave razgovarali smo i s malim polaznicima Vrtića Lira, koji su s ponosom pričali o svojim svakodnevnim avanturama. Djeca su veselo podijelila svoje omiljene aktivnosti, od igranja na igralištu do pjevanja pjesmica, a posebno su ponosna na to što su za ovu priliku pripremila kolače i slastice kako bi zajedno s tetama proslavili veliki jubilej. - Volim kobasicu i šunku!,  s oduševljenjem nam kaže jedan od mališana, dok drugi dodaje: Mi uvijek pjevamo i sviramo!

Polazici vrtića Lira sretna su što imaju priliku svaki dan provoditi vrijeme s prijateljima, učiti nove stvari i uživati u toplom i domaćinskom okruženju, a tete ih svakodnevno potiču da budu kreativna i znatiželjna. Na kraju, djeca su s veseljem otpjevala pjesmicu "Sretan rođendan" svom vrtiću, čime su na najljepši način zaključili slavlje velikog 30. rođendana.

Vrtić Lira kroz tri desetljeća nije samo bio mjesto gdje djeca dolaze učiti i igrati se, već i mjesto gdje se grade uspomene za cijeli život. S obzirom na bogatu povijest i uspjehe, ovaj vrtić nastavit će biti vodeća institucija u predškolskom odgoju Slavonskog Broda i šire.


Nepoznata kategorija
Važna obavijest iz PU Brodsko-posavske

Dana 15.6.2026. započinje ljetno radno vrijeme Odjela za upravne poslove u polic...

11.06.2026. u 17:30

Radar
Apokaliptične scene u Novoj Gradiški: Vjetar odnio krov mrtvačnice, šteta se još zbraja

NOVA GRADIŠKA – Snažno olujno nevrijeme koje je u noći sa srijede n...

11.06.2026. u 12:30

Servisne informacije
Večeras stiže nevrijeme! DHMZ upalio narančasti alarm

Stanovnici Slavonije večeras bi trebali biti na oprezu. Državn...

10.06.2026. u 20:00

Servisne informacije
Stiže nova tehnologija na brodske ceste: Zbog radova zatvara se dio prometnice

Vozače koji se u srijedu, 10. lipnja, budu kretali Ulicom Eugena Kumičića očekuj...

09.06.2026. u 20:00

Servisne informacije
Mobilne blagajne vraćaju se u gradske četvrti – evo kada i gdje

Građani Slavonskog Broda i tijekom lipnja moći će svoje račune...

09.06.2026. u 15:00

Priče
Jedan autobus, četrdesetero djece i priča koja će vam ugrijati srce

VUKOVAR/OSIJEK – U vremenu kada su svakodnevne vijesti često ispunjene pod...

08.06.2026. u 12:30

Radar
Stiže li prvi toplinski val? Evo kakvo nas vrijeme očekuje do kraja tjedna

BRODSKO-POSAVSKA ŽUPANIJA – Nakon ugodnog i stabilnog početka lipnja, pred...

08.06.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Halo, halo! evo ga!!!

 Uputstvo s početka stoljeća: "Rukovanje s telefonskim strojevima", kaže da...

07.06.2026. u 20:00

Servisne informacije
Koje trgovine rade danas? Donosimo pregled na jednom mjestu

SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA – Ako ste jutros shvatili da vam ned...

07.06.2026. u 08:00

Događanja
Kad sunce oboji vinograde zlatnim nijansama: Brodski Stupnik ponovno postaje pozornica vina, umjetnosti i jazza

Postoje događaji na koje se dolazi zbog programa, a postoje i oni zbog atmosfere...

06.06.2026. u 16:00

Priče
Brođani će uskoro ponovno ulaziti u prostor koji je godinama bio zatvoren

Generacije Brođana kupovale su ondje namještaj, uređivale stanove i prola...

05.06.2026. u 12:30

Događanja
Tko će ovog ljeta zarađivati na Poloju? Grad otvorio natječaj za atraktivne lokacije

Dok se Slavonski Brod polako priprema za još jedno ljeto na omiljenom gra...

05.06.2026. u 10:00

Savjeti i trikovi
Građani imaju ključnu ulogu u novoj policijskoj akciji: evo što trebate učiniti

Na području Republike Hrvatske, u skladu s aktivnostima organizacije ROADPOL, od...

05.06.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Famozni gelenderi

 Obala savska u gradu Brodu na Savi bila je izložena neprestanom djelovanju...

04.06.2026. u 20:00

Savjeti i trikovi
Jedan zahtjev može vam donijeti 160 eura mjesečno- provjerite uvjete

Dok se posljednjih godina sve više govori o rastu troškova života...

04.06.2026. u 11:50

Servisne informacije
Žuti alarm za Brodsko-posavsku županiju: Evo kada stiže najgore

Građane Slavonije danas očekuje promjenjivo i potencijalno opasno vrijeme. Držav...

03.06.2026. u 07:30

;