Naslovna / Parlamentarni izbori / Duspara na vrućoj stolici u MO J. J. Strosssmayer: Građani traže rješenje za smeće na Vijušu

GRAD SLAVONSKI BROD

Duspara na vrućoj stolici u MO J. J. Strosssmayer: Građani traže rješenje za smeće na Vijušu

Duspara na vrućoj stolici u MO J. J. Strosssmayer: Građani traže rješenje za smeće na Vijušu
Portal035
  • 2024-10-23 12:00:00

Gradonačelnik Mirko Duspara održao je sinoć s građanima u velikoj sali Mjesnog odbora Josipa Jurja Strossmayera. Ovaj događaj, planiran kao prilika za prezentaciju gradskih projekata i otvoren dijalog s građanima, ubrzo je prešao u raspravu o ekološkim problemima i širenju odlagališta otpada Vijuš.



Na početku sastanka, gradonačelnik i njegovi suradnici predstavili su rezultate projekata uz pomoć video projekcija i prezentacija. Posebno je naglasak stavljen na projekte vezane uz besplatne vrtiće, stambene programe za mlade obitelji i rezultate u razdvajanju otpada. Gradonačelnik je istaknuo da Slavonski Brod prednjači u Hrvatskoj po razini razdvajanja otpada i da je grad jedan od rijetkih koji pruža poticaje mladim obiteljima.



No, kada su građani dobili priliku postavljati pitanja, pažnja se brzo preusmjerila na problematiku širenja odlagališta otpada na Vijušu.



Jedan od najglasnijih sugovornika bio je Gabrijel Preložnik, stanovnik Vrazove ulice, koji je otvoreno postavio pitanje o uvjetima života uz odlagalište. Istaknuo je da stanovnici Vrazove trpe zbog prašine, najezde štetočina poput štakora i vrana, te da im smetaju povećani zagađivački uvjeti uzrokovani širenjem odlagališta. Gradonačelnik je odbacio tvrdnje o širenju odlagališta, iako su, tvrde prisutni, projekcije na zidu prikazivale četiri novoizgrađene kazete za otpad.



Drugi stanovnik, iz Braniteljskog naselja, izrazio je zabrinutost zbog blizine odlagališta otpada njegovom domu. Naglasio je da se smeće nalazi na svega 120 metara od njegove spavaće sobe, iako zakon propisuje minimalnu udaljenost od 500 metara. Gradonačelnik je na to odgovorio kako je odlagalište otpada na toj lokaciji već duže vrijeme te da je "situacija sada bolja jer manje smrdi."



Mato Klarić, jedan od sudionika sastanka, upitao je gradonačelnika zašto se ne mijenja Generalni urbanistički plan (GUP) s obzirom na promjene u gradu posljednjih desetljeća. Naglasio je da se grad ne može širiti prema zapadu, sjeveru ni jugu, dok je Vijuš na istoku jedini preostali zeleni prostor. Preporučio je da se taj prostor ostavi za buduće generacije, a ne za odlagalište otpada, upozorivši da će širenje odlagališta učiniti prostor neupotrebljivim zbog zagađenja.



Vera Brnić iznijela je pitanje o mogućim poplavama i zagađenju koje bi moglo nastati izlijevanjem rijeke Save. Pitala je hoće li u slučaju poplava iz kazeta za otpad isplivati azbest, plastika i kompost, što bi moglo dodatno zagaditi područje. Gradonačelnik je na to odgovorio općenito, rekavši da "neće biti tako", bez detaljnog objašnjenja.



Markica Krajinović iz građanske inicijative upozorio je na nelegalno gomilanje građevinskog otpada na području Bjeliša, izražavajući zabrinutost zbog potencijalne izgradnje drobilice koja bi stvarala buku i zagađenje. Gradonačelnik je obećao provjeriti te navode, ali nije dao konkretan odgovor.



Još jedno pitanje odnosilo se na potencijalni dovoz azbesta i biootpada iz udaljenih sela, na što gradonačelnik nije dao precizan odgovor, već je istaknuo da to ne bi predstavljalo problem čak i ako se dogodi.



Sastanak, koji je trebao biti prilika za prikaz gradskih postignuća, završio je u napetoj atmosferi, s brojnim otvorenim pitanjima i nezadovoljstvom građana koji traže konkretnije odgovore na ekološke probleme.