Za rad u odboru, koji ne uključuje samo izborni dan, dobiva se naknada, na prošlim parlamentarnim izborima iznosila je 300 kuna po članu.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) uputilo je u ponedjeljak građane koji žele biti u biračkim odborima za parlamentarne izbore da se, ovisno o 'poziciji' na kojoj žele biti, obrate nadležnom izbornom povjerenstvu, odnosno političkim strankama.
Građane koji se vide na mjestu predsjednika i njegova zamjenika podsjeća da ne smiju biti članovi ni jedne političke stranke, te da bi trebali biti pravnici, pa ako ispunjavaju te uvjete -mogu se obratiti nadležnom gradskom odnosno općinskom izbornom povjerenstvu.
Građane koji žele biti članovi odbora upućuje da se obrate političkim strankama. Naime, po dva člana i zamjenika u svaki odbor određuju većinska i oporbene stranke ili koalicije, sukladno stranačkom sazivu nedavno raspuštenog Hrvatskog sabora. Imena 'svojih ljudi' stranke su dužne nadležnim povjerenstvima dostaviti najkasnije osam dana prije izborne nedjelje.
Odgovarajući na upite zainteresiranih građana, DIP podsjeća kako se članovi biračkih odbora za parlamentarne izbore 5. srpnja, imenuju najkasnije pet dana prije izbora.
Imenuje ih izborno povjerenstvo izborne jedinice na prijedlog nadležnog općinskog odnosno gradskog izbornog povjerenstva.
Podaci o gradskim i općinskim povjerenstvima (sastav, adresa, kontakt) bit će javno dostupni od 3. lipnja, čim se ta tijela imenuju, na DIP-ovoj mrežnoj stranici.
Birački odbori, njih više od 6.500, imenuje se za svako biračko mjesto.Za rad u odboru, koji ne uključuje samo izborni dan, dobiva se naknada, na prošlim parlamentarnim izborima iznosila je 300 kuna po članu.
Foto: Arhiva
Izvor: HINA
PRETHODNA VIJEST