Naslovna / Parlamentarni izbori / Dan kada su Brođani rekli: Neće proći!

DOGAđANJA

Dan kada su Brođani rekli: Neće proći!

Još jedan slavni datum iz brodske povijesti koji nitko ne obilježava

Dan kada su Brođani rekli: Neće proći!
Portal035
  • 2024-08-21 13:00:00

Na današnji dan, 21. kolovoza 1991., nakon sukoba u Sloveniji JNA je stala uz srpske pobunjenike u Hrvatskoj i započela otvorenu agresiju. U povlačenju iz Slovenije JNA je većinu snaga prebacivala u Bosnu i Hercegovinu. Tako je i i na današnji dan prije 29 godina kompozicija naoružanja JNA prolazila kroz Slavonski Brod prema susjednoj BiH.



No, umjesto da veliko naoružanje stigne u BiH, pripadnici 108. Brigade i 3. Bojne 3. A Brigade ZNG-a su presreli kompoziciju i preuzeli municiju.Prije te akcije su prvo blokirali vojarnu JNA „Ivan Senjug Ujah“ u Slavonskom Brodu kako bi spriječili intervenciju vojske, odakle je počela zapljena naoružanja i ostalih materijalno- tehničkih sredstava. U početku su zarobljena tri oficira i 20 vojnika koji su bili pratnja (isti su razoružani i pušteni kućama), a kompozicija je „rastavljena“ u tri djela. Prvi dio je poslan u Oriovac, drugi u Sibinj a treći je ostao u Slavonskom Brodu.





Zapljena je bilo „bogata“. Inventurom su detektirana 54 topa ZIS 76mm, 86 minobacača 120 mm, 46 protuavionska topa 20/3, 68 komada LRL 128mm i 60 rampi za „Maljutke“. Ova povijesna zapljena je po nekima bila ključna za obranu Slavonije jer je dio opreme odmah proslijeđen za obranu Nove Gradiške, Osijeka, Vukovara, Vinkovaca, Podravske Slatine...



U knjizi „Graničari“ Stanislav Sorić je opisao ovaj događaj:



- Pavo Sočković i ja zatekli smo se na željezničkoj stanici ispred 108. Brigade. Imao sam motorolu u rukama i kontaktirao sa svojim zapovjedništvom jer je ono trebalo donijeti odluku koće li se kompozicija skidati ili ne. Trideset i pet minuta smo čekali na stanici jer je tada bilo vrlo teško donijeti takvu odluku. Nije bilo svejedno čekati na željezničkoj stanici, pogotovo jer smo zbog svog poteza očekivali i zračni napad. To skidanje vlaka, možemo reći bilo je presudno za naš kraj i šire.



Presretanja vlakova su nastavljena i dalje. Tako je 01. rujna u Sibinju zaustavljen još jedan vlak u kojemu se nalazila neborbena intendanska oprema. Istog dana 90 gardista i policajaca pod vodstvom načelnika stožera je planiralo „uzeti“ još jedan vlak s opremom koji je trebao proći u kasnim popodnevnim satima.

Pripremljena je lokomotiva iz Slavonskog Broda koja je trebala manevrom zakačiti vlak s opremom koji je išao za Banja Luku i preusmjeriti ga u Novu Kapelu, a odatle u Požegu, Sibinj i Oriovac. U posljednji trenutak stigla je zapovijed „odozgo“ da se kompozicija ne smije dirati. Načelnik stožera 108. brigade se tada žalio, a prema informacijama u tom vlaku je bila izuzetno vrijedna oprema jer su iz 5. Armijske oblasti nekoliko puta provjeravali poziciju vlaka.