insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Crna Kronika

USKOK potvrdio: Podignuta optužnica protiv suca Živića, evo za što ga se tereti!

Autor: 035portal Datum objave: 09.07.2025. u 12:00

USKOK potvrdio: Podignuta optužnica protiv suca Živića, evo za što ga se tereti!

Zamislivo samo u crnim kronikama pravosuđa – sudac Mirko Živić s Općinskog suda u Slavonskom Brodu, našao se pod ozbiljnim teretom optužbi koje ga, prema navodima USKOK-a, izravno dovode u vezu s grubim kršenjem zakona i temeljnih ljudskih prava. Nakon gotovo tri mjeseca istrage, USKOK je pred Županijskim sudom u Osijeku jučer podigao optužnicu protiv Živića zbog zlouporabe položaja i ovlasti te krivotvorenja službene ili poslovne isprave.

Prema sadržaju optužnice, sudac Živić je 18. veljače 2025. godine, kao predsjednik optužnog vijeća u jednom kaznenom predmetu vođenom protiv stranog državljanina, održao ročište za odlučivanje o produljenju istražnog zatvora – iako zakonske pretpostavke za njegovo sazivanje nisu bile ispunjene. Ročištu nisu prisustvovali članovi optužnog vijeća, koji su jedini nadležni za donošenje takve odluke, niti braniteljica osumnjičenika, koja nije bila uredno pozvana.

Unatoč tome, Živić je sam donio i objavio rješenje o produljenju istražnog zatvora, obrazlažući ga opasnošću od bijega osumnjičenika. Problem je, međutim, u tome što je u službeni zapisnik ročišta, kako tvrdi USKOK, unio niz neistinitih navoda: da su ročištu, osim njega, prisustvovali i dva druga člana vijeća, da je bila prisutna i braniteljica, da se ona nije protivila produljenju pritvora, da se odrekla prava na žalbu, te da je vlastoručno potpisala izjavu o odricanju.

Na temelju tih, kako se navodi, lažno prikazanih činjenica, istog je dana sastavljen pisani otpravak rješenja sa svim neistinitim navodima. Potom je sudac u e-spisu označio pravomoćnost navedenog rješenja, iako osumnjičenik nije imao stvarnu mogućnost pravnog lijeka.

Takvim postupanjem, smatra USKOK, Mirko Živić je svjesno uskratio osumnjičeniku pravo na stručnu pomoć branitelja, kao i temeljno pravo na podnošenje žalbe protiv odluke o istražnom zatvoru. Radi se o pravima koja su izričito zajamčena Ustavom Republike Hrvatske, Europskom konvencijom o ljudskim pravima i temeljnim slobodama, kao i Zakonom o kaznenom postupku.

Podsjetimo, USKOK je istragu protiv Živića pokrenuo 9. travnja 2025. temeljem kaznene prijave PNUSKOK-a, a tada je i uhićen – u Daruvarskim toplicama, gdje se nalazio na liječenju. Od tog trenutka, sve se odvijalo u tišini, bez javnog istupa suda kojem pripada, dok se postupak preselio u nadležnost Županijskog suda u Osijeku, gdje će se odlučivati o daljnjim koracima.

Sudac Mirko Živić više od dva desetljeća radi na brodskom sudu i do sada nije bio predmetom sličnih sumnji. No ako se optužbe pokažu utemeljenima, riječ je o ozbiljnom presedanu u hrvatskom pravosuđu, koji otvara pitanja o kontroli rada sudaca, ali i pravima osumnjičenika u kaznenom postupku. Ovo nije samo slučaj jednog suca – već slučaj povjerenja u sustav.

Postupak je u tijeku, a predstoji odluka o potvrđivanju optužnice i mogućem suđenju. Javnost, s razlogom, iščekuje rasplet.

 

Vijesti
Buktinja progutala kamion pun kartona

Na autocesti A3, kod Zadubravlja, jučer 25. svibnja oko 8 sati, uslijed tehničko...

26.05.2026. u 12:10

Vijesti
Brutalan obračun u Slavonskom Brodu: Mladići osumnjičeni za otmicu i teške ozljede

Policijski službenici Policijske postaje Slavonski Brod s ispostavom Vrpolje dov...

25.05.2026. u 14:43

Vijesti
Sudnica ili gradska vijećnica? Grgić ponovno na političkom raskrižju

Dok Nova Gradiška ulazi u samu završnicu izvanrednih izbora za gra...

23.05.2026. u 08:00

Vijesti
Sekunda nepažnje završila teškim ozljedama

U srijedu (20. svibnja), oko 17,40 sati, na kolniku Županijske ceste kod Stupnič...

22.05.2026. u 07:30

Vijesti
Pretjecao više vozila pa završio u žardinjeri- policija objavila detalje

Dana 20. svibnja oko 11,40 sati, na raskrižju Ulice Eugena Kumičića i prilaznog...

21.05.2026. u 18:05

Vijesti
Nevjerojatna brzina u Svačićevoj – kazna ili zatvor za mladog vozača

Dana 19. svibnja oko 00,20 sati, u Ulici Petra Svačića u Slavonskom Brodu, polic...

21.05.2026. u 07:30

Vijesti
Pala Kosovarka osumnjičena za švercanje migranata

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske su 17. svibnja, u...

20.05.2026. u 15:00

Vijesti
Eksplozija uznemirila stanare Hebranga: “Sve se zatreslo”

Dana 19. svibnja, oko ponoći, u Operativno komunikacijskom centru Policijske upr...

19.05.2026. u 09:07

Vijesti
S više od dva promila vozio kroz naselje

Policijski službenici Postaje prometne policije Slavonski Brod, dana 17. svibnja...

19.05.2026. u 07:30

Vijesti
Dvoje teško ozlijeđenih nakon sudara kod Garčina

Na autocesti A3 (područje općine Garčin), dana 15. svibnja, u 5.30 sati, dogodil...

18.05.2026. u 17:30

Vijesti
Alkohol, zabrana vožnje i policijska akcija

Nadzirući promet na području Nove Gradiške, policijski službenici su dana...

17.05.2026. u 08:00

Vijesti
Autocesta A3 ponovno u fokusu: Drogirani vozač ugrožavao promet

Na autocesti A3, u blizini Nove Gradiške, dana 15. svibnja, u 11.40 sati,...

16.05.2026. u 20:00

Vijesti
Pijan i bez vozačke jurio kroz raskrižje pa se zabio u garažu

Dana 14. svibnja, oko 14 sati, u Slavonskom Brodu, na raskrižju Ulice Mali Dol i...

16.05.2026. u 12:00

Vijesti
Sekunde užasa na cesti: Srna izletjela pred motocikl, 20-godišnjak teško ozlijeđen

U blizini Prnjavora, dana 14. svibnja, u 20.20 sati, došlo je do udara mo...

15.05.2026. u 13:47

Vijesti
Suluda vožnja: 128 km/h kroz naselje!

Policijski službenici Postaje prometne policije Slavonski Brod, jučer su (od 8 d...

14.05.2026. u 10:00

Vijesti
Rešetari jučer imali besplatnu predstavu- alkohol, svađa i pokušaj bijega!

Policijski službenici Policijske postaje Nova Gradiška, dana 12. svibnja,...

14.05.2026. u 07:30

;