Uhićenja u nekoliko slavonskih gradova započela su u ranim jutarnjim satima, a u fokusu velike akcije USKOK-a i policije našli su se djelatnici državnih službi – policajci i carinici, uključujući i jednog šefa smjene. Riječ je o sumnjama na teška kaznena djela – od zlouporabe položaja i mita, do krivotvorenja dokumenata i lažnih ovjera za uvozno-izvozne poslove.
Kako neslužbeno doznaje portal 24sata, uskočke su službe na vrata osumnjičenih zakucale oko 6 sati ujutro. Istragom su obuhvaćene osobe iz više slavonskih policijskih uprava i carinskih ispostava. Za sada se sumnja kako su policijski i carinski službenici, uključujući i jednog šefa smjene, protivno zakonu ovjeravali putne isprave, izdavali lažne osobne dokumente i omogućavali pojedincima nezakonit boravak i slobodu kretanja unutar Europske unije.
Jedan od otkrivenih slučajeva uključuje lažno ovjerenu putnu ispravu za stranu osobu, kojom joj je omogućeno da ostane u Hrvatskoj i neometano se kreće po EU.
Posljednjih je godina razotkriveno više kriminalnih skupina specijaliziranih za preprodaju hrvatskih dokumenata – osobito putovnica koje, kao jedne od najcjenjenijih u regiji, omogućuju putovanje bez viza diljem Europe i svijeta. Prema pisanju 24sata, cijena hrvatske putovnice na crnom tržištu doseže i do 15 tisuća eura, a u "paketu" se često isporučuju i osobna iskaznica, pa čak i vozačka dozvola. Dovoljno je dostaviti novac i vlastitu fotografiju.
Za pristup osjetljivim podacima i službenim evidencijama često su zaduženi policijski službenici koji neovlašteno koriste informacijski sustav MUP-a. Pretražuju baze kako bi pronašli osobe s pravom na hrvatsko državljanstvo koje još nemaju dokumente, ili su zavedene u potražnim evidencijama. Po sličnom principu, navodno su se izdavale i radne dozvole, te krivotvoreni dokumenti za uvoz i izvoz robe preko granice.
Međutim, iz Ravnateljstva policije oglasili su se povodom objava u medijima te naveli kako se "trenutno provode kriminalistička istraživanja na području PU brodsko-posavske i PU vukovarsko-srijemske, koja obuhvaćaju nekoliko osoba, no riječ je o individualnim i međusobno nepovezanim slučajevima, a ne o širokoj akciji protiv policije i carine." Također ističu da "policijski službenici poduzimaju sve potrebne mjere u skladu sa zakonom, a o daljnjim postupanjima javnost će biti pravovremeno obaviještena putem službenih kanala."
Istraga je još u tijeku, a očekuje se da će nakon kriminalističke obrade osumnjičeni biti ispitani i privedeni nadležnim tijelima, gdje će se doznati više o opsegu mreže i njihovoj ulozi u navodnim nezakonitostima.
Kako doznaju novinari 24sata, jedan od policajaca je sinoć pokušao pobjeći preko granice pa je uhićen još sinoć. Po ostale su došli jutros.
Dana 1. siječnja, u 0,20 sati, u centru Slavonskog Broda, unutar ugostiteljskog...
02.01.2026. u 15:00
U vezi objavljene vijesti na web stranici policijske uprave pod naslovom: O...
02.01.2026. u 12:17
Dana 1. siječnja 2026. godine, oko 1,30 sati, na području Nove Gradiške,...
01.01.2026. u 13:06
Sinoć (31. prosinca), oko 21.20 sati, u Slavonskom Brodu, na raskrižju Ulica Nik...
01.01.2026. u 12:58
Slavonski Brod večeras je bio poprište teške prometne nesreće koja...
31.12.2025. u 23:28
Slavonski Brod – Posljednjeg dana 2025. godine, u večernjim satima, Slavon...
31.12.2025. u 22:53
Dana 29. prosinca oko 2.30 sati u Dolini dogodila se prometna nesreća koju je pr...
30.12.2025. u 20:00
Na prometnicama u nadležnosti rada Policijske uprave brodsko-posavske, od 22. do...
30.12.2025. u 15:00
Nedjeljno prijepodne u jednom kafiću u Poljani, malom mjestu na zapadu Pože&scar...
30.12.2025. u 10:00
Policijski službenici Postaje granične policije Stara Gradiška su u surad...
30.12.2025. u 07:30
Županijsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu podiglo je optužnicu p...
29.12.2025. u 20:00
U ranim poslijepodnevnim satima ponedjeljka, 29. prosinca 2025. godine, na autoc...
29.12.2025. u 15:49
Dana 27. prosinca, oko 20 sati, policijski službenici su u Novoj Gradiški...
29.12.2025. u 10:00
Dana 26. prosinca, oko 23.20 sati, u Slavonskom Brodu, na prilaznom kolniku Nase...
28.12.2025. u 16:00
Policijski službenici Policijske postaje Nova Gradiška, dana 23. prosinca...
24.12.2025. u 16:00