AFERA Vodovod
Nakon što smo 6. ožujka pisali o skandaloznom propustu u Vodovodu, a na temelju razgovora s našim sugrađaninom Zdravkom Marićem, pokrenuta je prava lavina o zbivanjima u navedenom trgovačkom društvu. Već isti dan reagirao je i gradonačelnik Duspara koji je u priopćenju koje poslao svim medijima. Tada je pisao:
„Do sada nisam bio upućen u postojanje ovog problema i čim sam informiran o naplati većih naknada za zaštitu voda sazvao sam sastanak s predstavnicima uprave Vodovoda. Na sastanku sam istaknuo kako je oštećenim građanima potrebno u što skorijem roku vratiti cjelokupan iznos naplaćenog viška uz kamate, nakon čega ću tražiti utvrđivanje odgovornosti za nastanak problema“ – istaknuo je gradonačelnik Mirko Duspara nakon sastanka s predstavnicima uprave Vodovoda.
Grad Slavonski Brod je u sklopu IPA projekta „Poboljšanje vodnogospodarske infrastrukture – Slavonski Brod“ vrijednog 30 milijuna eura sudjelovao u izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Prema studiji izvodljivosti projekta trebalo je doći do povećanja cijene vodnih usluga u prvoj godini po završetku projekta, a nakon isteka roka od godinu dana cijene su trebale biti značajno umanjene.
U procesu promjene cijena nastala je greška koja je rezultirala naplatom većih naknada za zaštitu voda, zbog čega je gradonačelnik Duspara danas sazvao hitan sastanak s predstavnicima uprave Vodovoda. Na sastanku je dogovoreno žurno isplaćivanje naplaćenog viška svim oštećenim građanima uz pripadajuće kamate, oko čega će građani detaljnije biti informirani u narednim danima.
Gradonačelnik Duspara će nastaviti pratiti proces povrata novca oštećenim građanima uz nadu kako se ovakvi propusti više neće ponavljati, pogotovo nakon realizacije važnih infrastrukturnih projekata koji su u interesu svih građana."
I doista, već 16. ožujka 18.002 potrošača su započeli dobivati knjižne obavijesti, ali ono što je gradonačelnik prešutio građanima je da će štetu (zatezne kamate) platiti sami sebe. Za sada ne znamo hoće li sredstva biti vraćena iz gradskog proračuna ili iz redovnog poslovanja Vodovoda, ali jedno je sigurno. Novce Hrvatske vode neće vratiti, jer im je unatoč ovoj preplati Vodovod još uvijek dužan!? Kontaktirali smo i Hrvatske vode, a oni su nam rekli sljedeće:
Hrvatske vode su ovlaštene provesti kontrolu obračuna i naplate naknade za zaštitu voda nad isporučiteljima vodnih usluga.
Tijekom kontrole u rujnu 2016. godine ustanovljena je nepravilnost u obračunu i to u dijelu primjene korekcijskog koeficijenta k2 koji izravno utječe na visinu naknade za zaštitu voda po m3 ispuštene vode.
Temeljem analitičkih izvješća o radu uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Slavonski Brod, Hrvatske vode utvrdile su da su zadovoljeni uvjeti trećeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda i Rješenjem je utvrđen korekcijski koeficijent k2=0,2 koji utječe na cijenu naknade. Primjenom koeficijenta k2 za sve obveznike koji ispuštenu vodu ispuštaju preko uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, naknada za zaštitu voda iznosi 0,27 kn/m3 odnosno pet puta je manja od cijene naknade dok se voda nije ispuštala preko uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kada je iznosila 1,35 kn /m3.
Isporučitelj vodne usluge upućen je da obveznike upozna s propustom u obračunu i da im preplaćene iznose naknade za zaštitu voda uračuna za podmirenje obveza u narednom razdoblju ili da im na zahtjev preplaćena sredstva vrati s pripadajućim kamatama.
Obveznicima koji su platili veći iznos naknade za zaštitu voda uslijed propusta u obračunu povrat sredstava izvršit će Vodovod d.o.o. Slavonski Brod.
Javni isporučitelji vodnih usluga dužni su Hrvatskim vodama dostaviti naplaćenu naknadu za zaštitu voda. Uvidom u poslovne knjige Hrvatskih voda vidljivo je da Vodovod d.o.o. Slavonski Brod nije doznačio cjelokupnu naknadu za zaštitu voda što će se još dodatno utvrđivati kontrolom obračuna naplate za 2016. godinu.
Nakon odgovora Hrvatskih voda postavlja se pitanje: Troše li se sredstva u Vodovodu nenamjenski? Što radi Nadzorni odbor? Što radi Skupština? Nadzorni odbor Vodovoda čak nije izdao nijedno priopćenje u svezi afere koja je uzdrmala brodsku političku scenu, kao da ih se to ni ne tiče, a vrlo je jasno kakvu ulogu imaju u Vodovodu.
Do kada će gradonačelnik Duspara štiti direktore Vodovoda i kada će objasniti građanima da će možda sami platiti preko 200.000 zateznih kamata (gradski proračun) ili kroz poslovanje Vodovoda, zbog čega će umjesto u razvoj i unapređivanje kvalitete uslugu (to je bit komunalnog poduzeća), novci biti usmjereni u plaćanje propusta zbog nesavjesnog poslovanja, a da ga je bilo potvrdili su nam i Ministarstvu gospodarstva čiji odgovor također prenosimo u cijelosti:
Viši tržišni inspektor Sektora tržišne inspekcije Područne jedinice – Službe inspekcijskog nadzora u Osijeku, Ispostava Slavonski Brod, obavio je inspekcijski nadzor u trgovačkom društvu Vodovod d.o.o. Slavonski Brod.
Nadzor je obavljen po prijavama potrošača zaprimljenim putem Centralnog informacijskog sustava za zaštitu potrošača (CISZP), a koje se odnose na naplaćenu zaštitu voda građanima i poduzetnicima Slavonskog Broda za prvih šest mjeseci 2015. godine, protivno rješenju Hrvatskih voda od 21. siječnja 2015. godine, po cijeni od 1,35 kn umjesto 0,27 kuna po metru kubnom te utvrdio kako slijedi:
Inspekcijski nadzor na okolnosti navedene u prijavama obavljen je u trgovačkom društvu Vodovod d.o.o., a odgovorne osobe navedenog trgovačkog društva su odmah prilikom početka inspekcijskog nadzora izjavile da priznaju svoj propust te da će ga nastojati otkloniti u najkraćem mogućem vremenu.
Problem je nastao kada su Hrvatske vode (kao primatelj naknade za „zaštitu voda“) donijele Rješenje kojim obavještavaju Vodovod d.o.o. da se od 01. siječnja 2015. godine sporna naknada mora obračunavati po novoj umanjenoj cijeni od 0,27 kuna po m3 (stara cijena: 1,35 kuna po m3), ali Vodovod d.o.o. je tek 01. srpnja 2015. godine postupio po tom Rješenju.
U navedenom periodu (šest mjeseci), Vodovod d.o.o. je oštetio ukupno 18002 potrošača.
Metodom slučajnog odabira izvršena je kontrola obračuna nekoliko desetaka računa te je utvrđeno da Vodovod d.o.o. ispravno obračunava spornu naknadu.
Nadalje, 16. ožujka 2017. godine izvršena je dostava umanjenih računa svim oštećenim potrošačima.
Za svaki naprijed ispostavljen – umanjen ili odobren račun - inspektor je napravio popis iz kojeg se može provjeriti svaki oštećeni potrošač po imenu i prezimenu, nazivu tvrtke, broju potrošenih kubika vode u tom periodu, iznos umanjene naknade te iznos zatezne kamate.
Budući da su tijekom inspekcijskog nadzora odgovorne osobe otklonile nepravilnosti, protiv Vodovod d.o.o.-a neće se pokretati prekršajni postupak - sukladno Izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijama u gospodarstvu.
Gradonačelnik je na potezu.
PRETHODNA VIJEST