U Slavonskom Brodu, gradu koji nosi neslavnu titulu mjesta s najzagađenijim zrakom u Europskoj uniji, zagađenje zraka i dalje predstavlja kritičan problem. Brojne inicijative i zahtjevi građana upućeni gradskoj vlasti ostali su bez odgovora, dok gradonačelnik i dalje ulaže više sredstava u vatromete nego u konkretne mjere za poboljšanje kvalitete zraka. Jučer je oporbena vijećnica Slavica Lemaić održala konferenciju za medije u hotelu Art, pozivajući na hitne promjene u vođenju grada po pitanju zaštite okoliša. Danas su se na konferenciji pridružili članovi građanske inicijative "Stop Vijuš", Jana Kristić i Darko Maras, koji su sudjelovali na nedavnom sastanku s predstavnicima Ministarstva zaštite okoliša i energetske tranzicije.
Na konferenciji je sudjelovao i predsjednik udruge Eko Integral, Peter Tot Djerdj, koji već godinama upozorava na katastrofalnu kvalitetu zraka u Slavonskom Brodu. Potvrdio je svoje slaganje s iznesenim tvrdnjama te ponovio kako nadležne institucije i dalje ne poduzimaju konkretne korake. Tot Djerdj je istaknuo da je proteklih 22 dana zrak u Slavonskom Brodu konstantno zagađen, a unatoč postojećem Akcijskom planu za poboljšanje kvalitete zraka, situacija se ne mijenja. „Građani udišu zrak najlošije kvalitete“, naglasio je, pozivajući odgovorne da se uozbilje i počnu djelovati, jer trenutne mjere nisu dovoljne, a odgovornost nitko ne preuzima – posebno ne lokalna vlast.
Gradonačelnik Mirko Duspara suočen je s teškim kritikama jer, prema riječima Lemaić, troši više novca na vatromete nego na sufinanciranje mjera za čisti zrak. Podaci pokazuju kako je 2023. godine na vatromete utrošeno 13.035 eura, dok je na mjere za poboljšanje kvalitete zraka izdvojeno tek 7.410 eura – što je, prema riječima predstavnika inicijative, kao da pokušavate ugasiti šumski požar pištoljem na vodu.
Dodatno, iz inicijative upozoravaju na gradske projekte u odlagalištu Vijuš, gdje se planira gradnja kompostane, pretovarne stanice i sortirnice otpada, čime će se dodatno pogoršati ionako alarmantna kvaliteta zraka. Gradonačelnik je optužen za ignoriranje alternative koja bi omogućila smještaj ovih postrojenja na zapadnom ulazu u grad, čime bi se stanovnici slavonskobrodskih naselja zaštitili od daljnjeg zagađenja.
Na sastanku s Ministarstvom zaštite okoliša, predstavnici građanske inicijative dobili su obećanje da će se pokrenuti inicijativa za mjere iz Akcijskog plana, uključujući premještanje naplatnih kućica i ograničavanje brzine na autocesti A3 u blizini grada. Ipak, građani i dalje osjećaju kako ih gradska uprava i dalje zanemaruje. Tot Djerdj je zaključio: „Vrijeme je da netko preuzme odgovornost i započne ozbiljan rad na ovom gorućem problemu.“