Hrvatsko društvo za ovisnosti upozorilo je povodom početka Mjeseca borbe protiv ovisnosti da u Hrvatskoj gotovo svakoga dana umire jedan ovisnik o drogama. Također, istaknuli su sve veću raznolikost ponude droga i neprovjerenih psihoaktivnih tvari.
Prema podacima HZJZ-a, tijekom 2022. godine u Hrvatskoj je zabilježeno 6078 osoba koje su se liječile zbog ovisnosti o psihoaktivnim drogama. Od tog broja, 641 osoba bila je prvi put na liječenju. Analiza smrtnih slučajeva svih osoba koje su ikada bile na liječenju zbog zlouporabe psihoaktivnih supstanci pokazala je da je u 2021. godini preminulo 346 osoba, što je gotovo jedan slučaj smrti dnevno.
Prosječna dob osoba koje su se liječile zbog zlouporabe droga iznosila je 40,8 godina, dok je prosječna dob osoba koje su prvi put bile na liječenju iznosila 29,8 godina. U 2022. godini liječeno je i 132 maloljetnika, pri čemu je najmlađa osoba imala samo 12 godina.
Na 3. Hrvatskom adiktološkom kongresu i 15. Adiktološkoj konferenciji Alpe-Dunav-Jadran stručnjaci su istaknuli problematiku povezanu s dostupnim terapijama. Naglasak je stavljen na obvezujuće redovite posjete liječniku, što može otežati proces radne i socijalne rehabilitacije pacijenata.
Zlouporaba zamjenskih terapija
Zoran Zoričić iz Hrvatskog društva za ovisnosti ističe problem zlouporabe oralne opioidne supstitucijske terapije, uključujući primjenu većih doza od propisanih ili na načine koji nisu namijenjeni, kao i njen neovlašteni prijenos drugim osobama. Također, istaknuto je trgovanje, preprodaja i plaćanje usluga unutar zatvorskog sustava.
Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti do 2030. godine, donesena u veljači 2023., ima za cilj rješavanje postojećih problema u provedbi supstitucijske terapije.
Stručnjaci zagovaraju terapiju dugodjelujućim supstitucijskim sredstvima kako bi se olakšalo pacijentima, ali i cjelokupnom zdravstvenom sustavu. Ovakav pristup omogućio bi pacijentima da lakše pronađu sezonski ili posao izvan mjesta prebivališta, bez obveze redovitih posjeta liječniku. Osim toga, ovakav oblik terapije bi smanjio zlouporabu na crnom tržištu i unutar penalnog sustava.
Zoričić ističe da 13 članica EU-a te UK već primjenjuju ovakav oblik terapije koji sprječava zlouporabu supstitucijske terapije jer se primjenjuje potkožno, u tjednim ili mjesečnim dozama, koje daje zdravstveni radnik.
Andrej Kastelic, čelnik Nacionalnog centra za liječenje ovisnosti u Ljubljani, navodi da ovisnici u Sloveniji već dvije godine imaju mogućnost dugodjelujuće terapije injekcijama buprenorfina. Ovakav pristup eliminira stigmu te osigurava sigurnost u primanju terapije umjesto da završi na crnom tržištu.
PRETHODNA VIJEST