Brodsko-posavska županija pogođena je velikom sušom koja je tijekom ljetnih mjeseci uzrokovala ozbiljne štete na poljoprivrednim usjevima, voćnjacima i vinogradima. Župan Danijel Marušić donio je odluku o proglašenju prirodne nepogode za područje gotovo cijele županije, uključujući općine Bebrina, Brodski Stupnik, Bukovlje, Cernik, Davor, Donji Andrijevci, Dragalić, Garčin, Gornja Vrba, Gornji Bogićevci, Gundinci, Klakar, Nova Kapela, Okučani, Oprisavci, Oriovac, Podcrkavlje, Rešetari, Sibinj, Sikirevci, Slavonski Šamac, Stara Gradiška, Staro Petrovo Selo, Velika Kopanica, Vrbje, Vrpolje te gradove Slavonski Brod i Novu Gradišku.
Izvanredno sušno razdoblje od lipnja do rujna 2024. godine, praćeno visokim temperaturama i nedostatkom oborina, nanijelo je velike materijalne štete na poljoprivrednim usjevima proljetne sjetve, postrnim usjevima, djetelinsko-travnim smjesama, ribnjačarskim površinama te višegodišnjim nasadima voćnjaka i vinograda. Suša je najviše pogodila proljetne kulture poput kukuruza i soje, a posebno su stradali voćnjaci, vinogradi te stočna hrana.
„Situacija je vrlo teška za naše poljoprivrednike koji su pretrpjeli velike gubitke zbog dugotrajnog sušnog razdoblja. Proglašenjem prirodne nepogode omogućavamo poljoprivrednicima da prijave štetu i ostvare pravo na naknadu te ublažimo posljedice koje su nastale uslijed ovih vremenskih uvjeta,“ izjavio je župan Marušić.
Pozvao je sve pogođene poljoprivrednike s navedenih područja da prijave štetu nadležnim općinskim i gradskim povjerenstvima u pisanom obliku, koristeći propisani obrazac, najkasnije u roku od osam dana od dana donošenja ove odluke. Općinska povjerenstva za procjenu šteta od prirodnih nepogoda dužna su unijeti sve zaprimljene prve procjene u Registar šteta u roku od 15 dana. Konačne procjene šteta bit će proslijeđene županijskom povjerenstvu, koje ih potom treba dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnom ministarstvu u roku od 60 dana od proglašenja nepogode.
Prema procjenama, štete na poljoprivrednim kulturama već premašuju nekoliko milijuna eura, a poljoprivrednici, posebno oni s malim gospodarstvima, suočeni su s velikim izazovima. U mnogim općinama, poljoprivrednici se oslanjaju na lokalne usjeve kao glavne izvore prihoda, te su ovakvi gubici veliki udarac za cijelu zajednicu.
„Ovo je izvanredna situacija koja zahtijeva brzu reakciju i podršku svih institucija. Prioritet nam je pomoći našim poljoprivrednicima u što kraćem roku,“ poručio je Marušić, ističući važnost suradnje s lokalnim samoupravama i nadležnim državnim institucijama kako bi se štete sanirale i omogućila stabilnost poljoprivredne proizvodnje u županiji.
Odluka o proglašenju prirodne nepogode objavljena je u „Službenom vjesniku Brodsko-posavske županije“, a sve prijave šteta bit će centralizirane kroz Registar šteta, kako bi se osigurala transparentnost i pravovremenost u obradi zahtjeva.
Poljoprivrednici su pozvani da što prije prijave svoje štete kako bi se mogli poduzeti konkretni koraci za dobivanje pomoći. U međuvremenu, županijsko povjerenstvo intenzivno radi na procjeni ukupnih gubitaka te koordinaciji pomoći s državnim tijelima.
Ova odluka dolazi u trenutku kada su poljoprivrednici diljem Hrvatske suočeni s izazovima klimatskih promjena i ekstremnih vremenskih uvjeta, što dodatno naglašava potrebu za sustavnom podrškom i dugoročnim rješenjima za zaštitu poljoprivrede i prehrambene sigurnosti.
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST