Izbjeći kaznu zarađenu u bilo kojoj državi Europske unije nije moguće. Spoznao je to na svojoj koži 43-godišnjak iz Slavonije, kojeg je Županijski sud u Slavonskom Brodu nepravomoćno proglasio krivim i osudio ga na 50 sati rada za opće dobro - za "grijehe" iz Švedske.
Slavonac je proglašen krivim jer je 9. travnja 2022. u Švedskoj na cesti E12, u općini Umea, upravljao automobilom nakon što je konzumirao alkohol u tolikoj količini da je koncentracija u njegovu dahu tijekom ili nakon putovanja iznosila 0,51 miligram po litri, pa je osuđen na uvjetnu osudu, rad za opće dobro. Ako to ne odradi, završit će u zatvoru na mjesec dana.
I onda slijedi usporedba, vožnja s 0,51 promilom alkohola u krvi u Švedskoj je, prema tamošnjem sudu, teško kazneno djelo iz zakona o sigurnosti prometa na cestama. U Hrvatskoj je, pak, prema našem zakonu o sigurnosti prometa na cestama, takva vožnja prekršaj za koji je propisana novčana kazna od 390 do 660 eura. Rad za opće dobro provest će se samo uz pristanak osuđenika, i to u roku od šest mjeseci. Nakon što nadležnom tijelu za probaciju da pristanak, rad za opće dobro prekršitelj će obaviti u roku koji to tijelo odredi, vodeći računa o njegovim mogućnostima s obzirom na njegove osobne prilike i zaposlenje. Ako se u roku od osam dana od dana na koji je pozvan ne javi nadležnom tijelu za probaciju ili mu se poziv ne može dostaviti na adresu, ili ne da pristanak, nadležno tijelo za probaciju o tome će obavijestiti sud. Ako svojom krivnjom ne obavlja rad za opće dobro, sud će donijeti odluku kojom se određuje izvršenje kazne u neizvršenom dijelu ili u cijelosti na način da se dva sata rada zamjenjuje jednim danom zatvora.
Općinski sud iz Umea u Švedskoj dostavio je svoju presudu Županijskom sudu u Slavonskom Brodu, koji je u tom slučaju stvarno i mjesno nadležan za provođenje postupka priznanja i izvršenja presude kojom je Slavoncu određena alternativna sankcija rada za opće dobro. Na temelju zaprimljene dokumentacije, pokrenut je postupak za priznanje i izvršenje rješenja kojim je ta kazna i izrečena. Pregledom potvrde, koja je također dostavljena hrvatskom sudu, vijeće je utvrdilo da je potvrda potpuna i da je u skladu s presudom Općinskog suda iz švedskog Umea.
Sudsko je vijeće utvrdilo da u konkretnom slučaju ne postoje ni obvezni ni fakultativni razlozi zbog kojih bi trebalo odbiti priznanje i izvršenje presude. Zakonom o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije propisano je da probacijska mjera ili alternativna sankcija koju je izrekao sud države izvršenja ne može po svojoj vrsti ili mjeri ili vremenu provjeravanja biti stroža od probacijske mjere ili alternativne kazne izrečene presudom ili probacijskom odlukom u državi izdavanja. Stranke imaju pravo na žalbu.
Sandra Lacić/ Glas Slavonije
PRETHODNA VIJEST