Pandemija i potresi imali su dvojake posljedice na mlade, istaknuo je u petak Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja, poboljšane su obiteljske i prijateljske veze, ali su zabilježeni negativni utjecaji na mentalno zdravlje.
Jokić je to rekao na panel-raspravi "Mentalno zdravlje obitelji" uoči Međunarodnog dana obitelji. U organizaciji Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, okupljeni stručnjaci govorili su o mentalnom zdravlju djece, mladih, studenata, ali i majki koje se susreću s postporođajnom depresijom. Državna tajnica za demografiju i mlade Željka Josić rekla je da se u današnjim izazovima trebamo okrenuti, poslušati jedni druge i razgovarati.
Institut za društvena istraživanja proveo je ispitivanje psihosocijalnog utjecaja potresa i pandemije na djecu i mlade. Istraživanje, provedeno u dvije godine u 167 osnovnih i srednjih škola, u kojemu je sudjelovalo gotovo 44 tisuće djece, pokazuje potrebu za boljom brigom za mentalno zdravlje mladih, istaknuo je Jokić.
Djevojčice su posebice pogođene pandemijom jer im škola predstavlja strukturu i mjesto gdje se ostvaruju, ali istraživanja žena svih dobi pokazala su da je pandemija negativnije utjecala na žene nego na muškarce. H
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST