Naslovna / Parlamentarni izbori / Ogromne kazne za ometanje hitnih intervencija dronovima

PRIčE

Ogromne kazne za ometanje hitnih intervencija dronovima

Ogromne kazne za ometanje hitnih intervencija dronovima
Portal035
  • 2023-07-21 14:00:26

Upotreba dronova postala je uobičajena pri potragama za nestalima, promatranju krajolika zbog mogućih požara i u druge svrhe, ali dronovi koje koriste radoznali građani mogu omesti žurne službe pri obavljanju njihova posla. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo izvijestila je o ugrožavanju sigurnosti, odnosno situacijama kada gašenje požara ometaju dronovi civila, piše Glas Slavonije







- Upozoravaju se operatori i udaljeni piloti bespilotnih zrakoplova da je uredbom koja uređuje letačke operacije dronova na području EU-a izričito zabranjeno izvoditi letačke operacije dronova blizu i unutar područja u kojima je u tijeku hitna intervencija, poput gašenja požara, potražnih aktivnosti i slično, ako za to ne dobiju dopuštenje službi za hitne intervencije. Neodgovorno i protupravno ponašanje operatora i udaljenih pilota dronova može onemogućiti izvođenje i prouzročiti obustavu hitne intervencije, te tako ugroziti živote i imovinu na tlu. Korištenje dronova u zoni rada protupožarnih zrakoplova izravno ugrožava sigurnost zračnih i zemaljskih snaga. Pilotske posade će obustaviti letačke operacije odmah po uočavanju drona u zoni svojih aktivnosti. To će otežati sprječavanje širenja požara, štetu koja može nastati na objektima i dovesti u opasnost živote ljudi, upozorili su iz Agencije za civilno zrakoplovstvo i pozvali na neobjavljivanje snimaka požarišta i ostalih područja u kojima su u tijeku hitne intervencije.



 



Kazne za ovakav način ometanja rada hitnih službi se kreću od 400 pa do 13.262 eura za operatore zrakoplova i udaljene pilote. Agencija može donijeti prekršajnu prijavu ili zabranu upravljanja dronom za svaki prekršaj, ovisno o "procjeni ozbiljnosti ugroze neuključenih osoba i imovine u području operacija". Iako se ne vodi evidencija o dronovima, odnosno ne registriraju se i ne zna se koliko ih ima, registriraju se operatori dronova. Tako su u Hrvatskoj sada 2762 registrirana operatora dronova i 5630 osposobljenih udaljenih pilota.







Neovlaštene letove dronova mogu prijaviti i građani



 



- Prijave pristižu prosječnom dinamikom od dvije do tri mjesečno. Ako građani uoče operacije dronovima za koje smatraju da su nepropisne ili neovlaštene, najučinkovitije je pozvati policiju, koja izlazi na teren i radi službenu zabilješku. Tu zabilješku policijski službenici dostavljaju Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo na daljnje postupanje. Nepropisne i neovlaštene operacije dronova mogu se prijaviti i direktno Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo, međutim takve prijave moraju sadržavati točne podatke o operatoru zrakoplova, adresu i kontakt, ime i prezime udaljenog pilota i njegove kontakt-podatke, mjesto, vrijeme i visinu leta, proizvođača i tip bespilotnog zrakoplova. Bez tih podataka Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo onemogućeno je postupanje , kaže Eduard Šoštarić, glasnogovornik Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.