Jučer, 4. listopada 2023. godine održan je 4. sastanak Lokalne platforme za inkluziju Roma u organizaciji Informativno pravnog centra. IPC je u listopadu prošle godine započeo provoditi projekt „Jednakost za Rome kroz suzbijanje diskriminacije“. Među aktivnostima projekta je i osnivanje Lokalne platforme za inkluziju Roma koja predstavlja uspostavu međusektorske suradnje radi kvalitetnije integracije Roma u lokalnu zajednicu, a kroz povećanje svijesti javnosti o praktičnim koracima prema adekvatnoj integraciji Roma, desegregaciji i dobrim praksama suzbijanja diskriminacije.
Sastanci lokalne platforme održavaju se kvartalno, a u radu sudjeluju romski aktivisti, predstavnici institucija, predstavnici medija i organizacija civilnog društva. Jučerašnji sastanak bio je posvećen temi „Položaj Romkinja u lokalnoj zajednici“, s naglaskom na zdravstvenu zaštitu, posebno reproduktivno i mentalno zdravlje. Romkinje su najugroženija skupina, kada govorimo o zaštiti ljudskih prava i zaštiti od diskriminacije. One se suočavaju s dvostrukom diskriminacijom, kao pripadnice romske nacionalne manjine, ali i kao žene unutar svoje zajednice. Dodamo li tome i često siromaštvo, obiteljski status i društveni položaj, možemo govoriti i o višestrukoj diskriminaciji. U patrijarhalnom društvu, Romkinje i dalje imaju niži stupanj obrazovanja od muškaraca, u većem postotku ispadaju iz obrazovnog sustava nego muškarci, ranije stupaju u brak te preuzimaju brigu o djeci i kućanstvu, nisu aktivne na tržištu rada, a zdravstvena zaštita im je nedostupnija.
Na 4. sastanku, u rad Lokalne platforme uključile su se i sociologinja Suzana Kunac ispred Saveza Roma u RH KALI SARA, te Filomena Tolić Kovačić, dr. med. i Dubravka Ergović, dr. med. koje su svojim stručnim znanjima dale vrijedan doprinos radu Platforme.
Projekt „Jednakost za Rome kroz suzbijanje diskriminacije“ je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.
PRETHODNA VIJEST