Vladine mjere zasad se prelomile na proizvođačima
Pred hrvatskom poljoprivredom najteža je jesenska sjetva u povijesti, ocjenjuje za HINA-u član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mato Brlošić navodeći kako je, primjerice, gorivo poskupjelo dva do tri puta.
"Nikad u povijesti cijene gnojiva nisu otišle dva do tri puta gore. Gnojivo koje je koštalo 200, danas košta 800 kuna. To se nikada do sada nije dogodilo u godinu dana", kaže Brlošić.
Novca za sjetvu nema i to je problem, kazao je napominjući kako primaju jako mnogo upita poljoprivrednika o tome smiju li sijati svoju pšenicu.
Zakon, naime, kaže da pšenica mora biti tretirana, a pravilnik nije još donesen, rekao je Brlošić te dodao kako je Ministarstvo poljoprivrede na to upozoreno, no već je kasno.
"Sjeme pšenice nije jeftino, točnije, preskupo je. Cijena se kreće od pet do šest kuna za kilogram što je također veliki trošak za poljoprivrednike. Posije li ratar svoje sjeme, to ga može koštati oko dvije i pol kune po kilogramu, a ako ga ide kupovati, trošak će biti dvostruko veći", kazao je Brlošić.
Uz to, kaže kako je cijena mineralnoga gnojiva toliko visoka da ga je zapravo neisplativo rabiti, osim kod "dobrostojećih" gospodarstava koja su ove godine zasijala kulture koje će im donijeti kakvu-takvu dobit.
Problem je to što proljetne kulture koje se sada skidaju, osim suncokreta, bilježe debeli minus te nema novca da se započne s novom sjetvom, ističe Brlošić.
Stoga smatra da će većina poljoprivrednika koja se odluči sijati, ići s minimalnom ili gotovo nikakvom primjenom umjetnih gnojiva.
Čekat će se proljeće kako bi se vidjelo je li stanje nešto bolje, a bude li tako, vjerojatno će se baciti nešto više gnojiva. Ako ne, smanjena količina mineralnoga gnojiva rezultirat će i takvim urodom, upozorava Brlošić.
Procjenjuje da će pšenice biti zasijano vjerojatno kao i lani, oko 130.000 hektara ili možda desetak posto manje - jer će ljudi ići više u sjetvu ječma s obzirom na to da nije toliko zahtijevan za gnojidbu. Tako da bi se, kaže, mogle povećati površine pod ječmom.
Vladine mjere zasad se prelomile na proizvođačima
Brlošić kaže da HPK-ov proračun pokazuje trošak proizvodnje za pšenice ovu 2023. godinu, završno sa skidanjem usjeva, koji po trenutnim cijenama iznosi oko 14.000 kuna po hektaru, odnosno 4.000 do 5.000 kuna više nego godinu prije.
Što se tiče mjera Vlade koje su predstavljene u četvrtak i ograničavanja cijena određenih proizvoda, Brlošić kaže kako je u četvrtak cijena ulja s 19,99 kuna za litru pala na 15,99 kuna, a u petak je izašla nova kotacija cijena suncokreta gdje je cijena s 4,5 kuna pala na 4,10 kuna.
Ima li to veze, ne želim ulaziti, ali dogodilo se dan nakon što je Vlada izašla s mjerama, kazao je Brlošić.
"Nakon najave Vladinih mjera, cijena suncokreta pala je za 40 lipa za kilogram, što seljacima donosi ukupno 50 milijuna kuna manje. Pitamo se tko je kome pomogao", kaže Brlošić.
Pritom je, kako je naveo, cijena suncokreta u Mađarskoj i Srbiji 4,70 kuna.
"U prvom su danu, dakle, jedino poljoprivrednici ti koji su izgubili", kazao je te dodao da su, što se ulja tiče, primarni proizvođači ti na kojima se prelomilo.
Prvi rezultat mjera jesu ti da su gubitnici primarni poljoprivredni proizvođači, ocjenjuje Brlošić i dodaje kako očekuju da Vlada donese mjere pomoći od posljedica suše, s obzirom na to da ih u paketu mjera koji je predstavljen nema.
Poljoprivredni analitičar Miroslav Kuskunović kaže kako jesenska sjetva, koja će započeti ovih dana, otvara pitanje koliko će poljoprivrednici imati novca za ulaganje u sjetvu pšenice i jesu li zbog dobrih otkupnih cijena i usred globalnih poremećaja ipak uspjeli sačuvati nešto novca za novu sjetvu, koja je daleko skuplja od prošlogodišnje.
Činjenica je, kaže, da bi se zbog suše mogle povećati površine zasijane pšenicom, uz odustajanje od proljetnih kultura, jer su one (kukuruz, soja, suncokret i dr.) svake godine na udaru klimatskih promjena, i to uglavnom suše koja ratarima stvara gubitke.
"Zabrinjava hoće li u nedostatku novca ratari sijati svoje necertificirano sjeme te u prihrani, zbog visokih cijena, rabiti dovoljno umjetnoga gnojiva. To bi se moglo iduće godine negativno odraziti na prinose pšenice", smatra Kuskunović.
Navodi kako je otkupna cijena pšenice ove godine bila daleko veća nego prethodnih, no unatoč tome zarada na pšenici nikako ne može pokriti goleme troškove za novo ulaganje, a za sada nema definiranih mjera države koje bi mogle pomoći seljacima u jesenskoj sjetvi.
Hina.hr/P.hr
SLJEDEĆA VIJEST