Naslovna / Parlamentarni izbori / Tena i Filip Novosel - rumba na orguljama, barok na tamburi

KONCERTI

Tena i Filip Novosel - rumba na orguljama, barok na tamburi

Skromni i samozatajni glazbenici

Tena i Filip Novosel - rumba na orguljama, barok na tamburi
035portal
  • 2016-07-16 08:31:01

Skromna i samozatajna slavonskobrodska glazbena obitelj Novosel iznjedrila je četvero glazbenika, od kojih su neki poznati i daleko izvan granica svoga grada, županije i države. Talentom, radom, s mnogo volje i discipline postigli su zavidne rezultate, no granica mogućih dostignuća je daleko, piše Glas Slavonije.


Koncertom u crkvi Presvetog Trojstva, u sklopu 27. brodskog glazbenog ljeta - prvi put u Hrvatskoj, brat i sestra, Filip i Tena pokazali su kako zajedno zvuče i dopunjuju se tambura i orgulje - na oduševljenje brojne publike. Neobičan spoj - rumba na orguljama, barok na tamburi, njihova je zajednička ideja.

- Sve je počelo u šali da nikada ne ćemo moći svirati zajedno jer Filip svira narodni, a ja klasični instrument, naizgled dva nedodirljiva svijeta. Jedno smo ljeto pokušali zasvirati zajedno i odabrali Vivaldijeve koncerte za mandolinu. Zvučalo je jako dobro, pa smo odlučili napraviti nešto - započela je priču Tena, orguljašica i čembalistica koja je nakon zagrebačke akademije završila Univerzitet za glazbu i primijenjenu umjetnost u Beču.

Za mlađeg brata - prvog diplomiranog džez-tamburaša koji je studirao i na prestižnu njujoršku akademiju New School for Jazz and Contemporary Music odveo tradicionalni instrument, mnogi su čuli. Mladi skladatelj, svirač i aranžer dokazao je kako tambura i džez nisu nespojivi, a sada i kako spoj orgulja i tambure može proizvesti začujujuću glazbu. Note ili skicu svojih skladbi slao je Teni u Beč, a ona je smišljala što se može napraviti s orguljama. Godinu su se dana bavili idejom, a oko pola godine intenzivno radili. Hrvatska premijera u Slavonskom Brodu, nakon bečke Schottenkirche prije nekoliko mjeseci, opčinila je domaću publiku.


Dom u Brodu


- Presretni smo zbog toga, uvijek se rado vraćamo jer smo u Brodu napravili prve glazbene korake i tu je naš dom - kaže Filip.

Krenuli su s Filipovom skaldbom “Mista Dance” te još nekoliko autorskih uradaka, a jednako je čudesno zazvučala Toccata alla Rumba P. Planyavskog ili Vivaldijev koncert za violinu, bilo je tu dosta brazilske glazbe i latinoritmova. Zahtjevna je bila izrada aranžmana za orgulje.

- U početku sam bio skeptičan jer je tambura brži instrument u stvaranju tona, no iznenadilo me kako je sve na kraju zvučalo prirodno i dobro, što je prepoznala i publika. Bio je to jedinstven glazbeni spoj kraljice instrumenata, koju su poznavali još stari Egipćani i Grci, s tamburom, najpopularnijim domaćim narodnim instrumentom. Nitko do sada u svijetu nije došao na takvu ideju. To je svojstveno Novoselima - kaže Filip.

Sestra Julija studira etnomuzikologiju i uči obou. Dobila je stipendiju indonezijskog ministarstva za kulturu pa će sljedeću akademsku godinu u Indoeziji studirati gamelan. Najmlađa Lucija studira etnologiju i povijest umjetnosti, a premda je naučila svirati violinu, njezin doticaj s glazbom je u folkloru u zagrebačkom SKUD-u “I. G. Kovačić”. Obje su asistirale Filipu i Teni tijekom koncerta na Brodskom ljetu.


Tena je inače orguljašica u katoličkoj crkvi sv. Martina i evangeličkoj župi Wien-Liesing, predaje čembalo, klavir i korepeticiju u glazbenoj školi nedaleko od Beča, a od travnja je i na konzervatoriju u Grazu. Ova neumorna glazbenica često svira, a s Filipom namjerava dalje predstavljati izvrsno primljenu “glazbu u novom ruhu”.

Gudalo vs. trzalica


A Filip, kao vodeći inovator na tamburi u svojoj generaciji, spretno spaja džez i tradicijsku glazbu, klasičnu i glazbu naroda istočne i južne Europe. Njihov zajednički nastup bio je poseban doživljaj i za njihove roditelje Kaću i Nikolu.

- U Brodu koncert daje posebnu i novu snagu, djeci i nama, da pokažu u što su do sada ulagali - kaže presretna majka, koja ih zbog brojnih angažmana rijetko uspije okupiti kod kuće. Djeca su, kažu oni koji poznaju obitelj, talent naslijedila od oca Nikole, dugogodišnjeg tamburaša i glazbenog pedagoga. No, on prednost daje majci.

- Od majke su naslijedili pedantnost, upornost, iako smo oboje posvećeni glazbi i dali smo ono što smo mogli - dodaje otac.


Filip je tijekom školovanja u New Yorku učio od glazbenih velikana, poput Reggiea Workmanna, Vica Jurisa, Petera Bernsteina. U protekle je dvije godine nastupao s brojnim zvučnim imenima glazbene scene, među kojima su Vlatko Stefanovski, Theodosii Spassov, Olli Soikkeli, Kruno Špišić, Ismail Lumanovski, Marko Črnčec, Vladimir Kostadinović... U rujnu ove godine Brođani će moći čuti kako zvuči “Bow vs Plectrum” - gudalo protiv trzalice, tj. duo Filipa Novosela i Tihomira Hojsaka (kontrabas). Gost će biti Matija Dedić, čiju će skladbu izvoditi.


Autor: Marija Radošević/Glas Slavonije