U srcu općine Podcrkavlje, u Velikoj dvorani Vatrogasnog doma, 25. listopada otvorena je izložba pod nazivom “Srednjovjekovna sakralna arhitektura općine Podcrkavlje”, koja prikazuje bogatu povijest i kulturno nasljeđe ovog slavonskog kraja. Izložba je rezultat suradnje Općine Podcrkavlje, lokalnih povjesničara, entuzijasta i kulturnih institucija, a nudi jedinstven uvid u stoljetno sakralno nasljeđe koje je oblikovalo identitet i duhovni život lokalne zajednice.
Sama izložba sastoji se od fotografija, tekstualnih ploča i informativnih prikaza o najvažnijim crkvama i sakralnim objektima u općini Podcrkavlje. Na slikama su zabilježeni detalji koji odražavaju posebnosti srednjovjekovne arhitekture – od jednostavnih, ali snažnih linija crkvenih zidova do precizno izrađenih kamenih ornamenata koji svjedoče o majstorstvu tadašnjih graditelja. Među najvažnijim prikazanim objektima su crkva svetog Jurja i crkva svetog Grgura, koje i danas zrače monumentalnošću i autentičnom ljepotom. Ove građevine nisu samo arhitektonska ostvarenja nego i kulturni simboli koji pričaju priču o vjeri, zajedništvu i umjetničkom nasljeđu stanovnika ovog kraja.
Na svečanom otvorenju izložbe, kojem su prisustvovali lokalni dužnosnici, povjesničari umjetnosti i mještani, govornici su naglasili važnost očuvanja kulturne baštine koja se nalazi na području općine Podcrkavlje. “Ova izložba nije samo povijesni pregled nego i poziv na odgovornost. Očuvanje baštine nije luksuz, nego dužnost prema našim precima i budućim generacijama,” istaknuo je jedan od organizatora. “Želimo pokazati što imamo” – moto je ove izložbe, kojim organizatori žele podići svijest o vrijednosti sakralne arhitekture i potaknuti zajednicu na aktivno uključivanje u očuvanje svojih povijesnih spomenika.
Na izložbi su predstavljeni i planovi za obnovu i restauraciju određenih objekata, a naglašena je i potreba za financijskim sredstvima koja bi omogućila nastavak ovog projekta očuvanja baštine. Organizatori ističu kako su mnogi od prikazanih objekata ugroženi zbog utjecaja vremena, klimatskih promjena i nedostatka sredstava za održavanje. Kroz ovakve inicijative, lokalna zajednica ima priliku zbližiti se, prepoznati vrijednost svojih povijesnih znamenitosti i aktivno se uključiti u projekte koji će osigurati njihov opstanak.
Posjetitelji izložbe nisu krili svoje oduševljenje. Mnogi su se prisjetili svojih djetinjstava i vremena provedenog u ovim crkvama, a neki su podijelili osobne priče o važnosti tih svetih mjesta za njihove obitelji. “Ova izložba vraća sjećanja i oživljava prošlost našeg kraja. Zahvaljujući trudu organizatora, imamo priliku vidjeti koliko je naša baština bogata i koliko je važno očuvati je za budućnost,” rekla je jedna posjetiteljica.
Izložba će biti otvorena za javnost tijekom narednih tjedana, a organizatori pozivaju sve zainteresirane, od ljubitelja povijesti i arhitekture do učenika i mladih generacija, da posjete dvoranu i upoznaju se s bogatstvom sakralne arhitekture koju čuva općina Podcrkavlje. Poseban naglasak stavljen je na edukativnu komponentu izložbe – organizatori planiraju organizirati vođene ture i predavanja kako bi posjetiteljima približili povijesne i kulturne aspekte prikazanih objekata.
Kulturno blago kao temelj identiteta
Općina Podcrkavlje, smještena u slikovitom dijelu Slavonije, često je zanemarena u nacionalnim kulturnim krugovima, no ova izložba nastoji promijeniti tu percepciju. Kroz prikaz srednjovjekovne sakralne arhitekture, organizatori žele ukazati na važnost očuvanja lokalne povijesti i identiteta, naglašavajući da je kulturno blago temelj zajedništva i povezanosti s prošlošću.
Ova inicijativa pokazuje kako mala zajednica, uz podršku lokalnih entuzijasta i institucija, može ostvariti veliki utjecaj i ponuditi svojim stanovnicima priliku da ponosno prikažu svoj identitet. Izložba “Srednjovjekovna sakralna arhitektura općine Podcrkavlje” stoga nije samo kulturni događaj nego i prilika za buđenje svijesti o vrijednosti naslijeđa koje svjedoči o prošlim vremenima i bogatstvu koje se prenosi generacijama.