Naslovna / Parlamentarni izbori / Kod nasilja nad ženama i nasilja u obitelji i dalje problem strah od prijavljivanja

UDRUGE

Kod nasilja nad ženama i nasilja u obitelji i dalje problem strah od prijavljivanja

Stručni skup je bio posvećen problemu nasilja u obitelji i nasilja nad ženama koji se može spriječiti samo zajedničkim i koordiniranim djelovanjem cijele zajednice.

Kod nasilja nad ženama i nasilja u obitelji i dalje problem strah od prijavljivanja
035portal
  • 2015-05-28 13:37:59

 „Zajedno možemo više“, naziv je okruglog stola koji je danas održan u Slavonskom Brodu u organizaciji Hrvatske udruge socijalnih radnika i Ženske sobe - Centra za seksualna prava.


Stručni skup je bio posvećen problemu nasilja u obitelji i nasilja nad ženama koji se može spriječiti samo zajedničkim i koordiniranim djelovanjem cijele zajednice. Okrugli stol je organiziran u okviru projekta „Zajedno možemo više“ koji je počeo s provedbom krajem prošle godine, a kojim se želi povećati učinkovitost i osnažiti organizacije civilnog društva u pružanju specifičnih socijalnih usluga žrtvama nasilja u obitelji s naglaskom na seksualno nasilje. Projekt će se provoditi do kraja veljače 2016. godine.


"Projekt se provodi u partnerstvu s 4 organizacije, a to su Udruga Brod, Centar za žene Adela (Sisak), Udruga obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež i Hrvatska udruga socijalnih radnika. Projektom se provodi čitav niz aktivnosti uključujući i ovaj okrugli stol. Projektom ćemo se baviti specijaliziranom edukacijom za predstavnike organizacija civilnog ddruštva i Centara za socijalnu skrb zato što se se centar prvi susreće", rekla je Antonija Hojt Ilić, socijalna pedagoginja i voditeljica edukacijskih programa u Ženskoj sobi.


Trening će se odvijati u tri grada, Donjoj Stubici, Slavonskom Brodu i Sisku i moći će se primjenjivati na sve ostale županije u Hrvatskoj. Krajnji cilj projekta je utjecati na brojne mitove i predsrasude koje uvelike utječu na to da žene žrtve nasilja ne prijavljuju nasilje.


Što se tiće nasilja u obitelji na jedan prijavljeni slučaj je čak 10 neprijavljenih, a kada pričamo o silovanjima na jedno prijavljeno silovanje 15-20 takvih slučaja se ne prijavi.


Na okruglom stolu osim predstavljanja projekta, predočena je i analiza stanja socijalnih usluga u Brodsko-posavskoj županiji, govorilo se o integrativnom i interdisciplinarnom pristupu suzbijanja nasilja, ulogama Centra za socijalnu skrb u suzbijanju obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama u zajednici, te kaznenopravnoj zaštiti djece. U Brodsko-posavskoj županiji je najmanji BDP od svih županija i iznosi 5,86 eura što je 43,2% manje od prosjeka Republike Hrvatske. Sve to utječe na posao žena, ali i nasilja, kako fizičkog, tako psihičkog i ekonomskog. Anamarija Matanović iz Udruge Brod:


"U posljednje vrijeme pod utjecajem medija i sveukupnog osvještavanja kroz projekte žene sve više prijavljuju nasilje u odnosu na prethodne godine, no još uvijek nedovoljno. Imamo statistiku iz 2013. godine kada su žene sve više prijavljivale nasilje u odnosu na 2014. što ne znači da ih ima manje, nego da ga se manje prijavljivalo", rekla je Anamarija Matanović iz Udruge Brod.


Kroz specijaliziranu edukaciju, umrežavanje i razvoj volonterskih programa, te poticanje suradnje organizacija civilnog društva, javnih službi i lokalnih vlasti u planiranju i pružanju socijalnih usluga, projektom se želi doprinijeti povećanju kapaciteta za snažniji i uspješniji odgovor pomagača, ali i cijele zajednice na fenomen obiteljskog nasilja.