Sjećate li se priče o kampu na Poloju? Megalomanski projekt koji je trebao u naš grad dovesti posjetitelje "dubljeg džepa", veliki autokamp sa 170 montažnih kućica u sklopu sportskog centra Poloj, zamro je i prestao se spominjati, pridruživši se nizu neispunjenih obećanja .Izgradnja kampa na „Poloju" ideja je nastala u sklopu turističkog master plana za grad Slavonski Brod, a od kojeg je trebala prosperirati cijela županija.
Posljednji put o ovom ambicioznom projektu pisao je SBonline prije dvije godine, kada je gradonačelnik Mirko Duspara izjavio: "Mi već par godina radimo na projektnoj dokumentaciji za otvaranje kampa na Poloju. Nadam se da ćemo poslije svega ovoga malo intenzivirati radove. Imamo problema jer smo ovdje u koncesiji, vlasnik su Hrvatske vode, ali nadam se da tu ne bi trebalo biti prepreke."
Projekt kampa na Poloju, o kojem se pričalo od studenog 2012.. godine, trebao je biti jedinstveni autokamp na potezu od Zagreba do Beograda. Prema medijskim napisima iz 2016., financiranje projektne dokumentacije preuzeli su Ministarstvo turizma i Hrvatska turistička zajednica, a dokumentacija je bila pri kraju. Plan je bio izgraditi kamp u nekoliko faza, s kućicama postavljenim na pontonske splavi ili stupove zbog blizine Save i opasnosti od poplava. Gradonačelnik Duspara tada je izjavio da bi kamp mogao ostvariti između 25.000 i 30.000 noćenja po sezoni.
Gradonačelnik Duspara kasnije je na pitanja o kampu odgovarao da su imovinskopravni odnosi usporili realizaciju projekta. Poloj je u vlasništvu Republike Hrvatske, a Grad Slavonski Brod ima koncesiju na 30 godina. Prije početka gradnje trebalo je ispoštovati odredbe koncesijskog ugovora s Hrvatskim vodama. Također, trebalo je legalizirati objekt Društva Naša djeca, koji bi služio kao recepcija i toalet za kamp.
Podsjetimo, izgradnja kampa planirana je u dvije faze. Prva faza obuhvaćala bi 103 smještajne jedinice uz javne popratne sadržaje, dok bi se u drugoj fazi izgradilo još 70-ak smještajnih jedinica i dodatni sanitarni čvor. Gradonačelnik je 2016. godine izjavio da će turisti u šatorima i kamp-prikolicama vjerojatno moći koristiti kamp već te sezone, dok bi gradnja montažnih kućica i početak rada u punom opsegu ovisili o dozvolama i sredstvima Ministarstva i HTZ-a.
Plusportal je tada entuzijastično pisao i o šatorima na drveću:
Posebnost bi svakako mogli biti šatori na drveću - u krošnjama, kojih u Hrvatskoj još nema, a vrlo su popularni u svijetu, posebice u Švedskoj Velika park-šuma, šetnica uz Savu koja bi obrubljivala kamp, centralna zona za rekreaciju i ugostiteljstvo, veliki adventure park i piknik zona - samo su neki od detalja koji se nalaze u njegovoj idejnoj studiji. Riječ je o projektu teškom više od 20 milijuna kuna, čija bi gradnja trebala početi u ovoj godini (mada je prije tri godine do danas planiran završetak). Kapacitet kampa iznosi 172 smještajne jedinice, a kako je veliki problem često visok vodostaj Save, u kojem rijeka doslovce poplavi kupalište, autori idejne studije smještajne su jedinice zamislili u obliku montažnih kućica postavljenih na pontonske splavi ili stupove. Prva bi faza gradnje obuhvaćala preuređenje postojećih zgrada te gradnju 103 smještajne jedinice uz sve javne popratne sadržaje, a druga još 70-ak te dodatni sanitarni čvor. Kamp će u konačnici sadržavati 78 parcela za kampere (za 234 osobe), 22 mobilne kućice (za 88 osoba) i 11 šatora na drveću (za 33 osobe), sveukupno 355 korisnika. Posebnost bi svakako mogli biti šatori na drveću - u krošnjama, kojih u Hrvatskoj još nema, a vrlo su popularni u svijetu, posebice u Švedskoj,
Dvanaest godina kasnije, u redovitoj ponudi na Poloju početkom mjeseca srpnja nemamo ni ležaljke, a ni suncobrane dostupne za najam, a o dodatnim sadržajima ne vrijedi uopće maštati.
I tako, unatoč velikom kamperskom potencijalu Slavonskog Broda, blizini autoceste i graničnog prijelaza, te očekivanjima da će projekt pridonijeti ekonomskom pokretanju grada i županije, kamp na Poloju ipak nije zaživio. Od 2016. godine, projekt se polako gubio iz javnosti, a danas se pridružuje dugom popisu neispunjenih obećanja u Slavonskom Brodu.
SLJEDEĆA VIJEST