Razgovor s Ivanom Peharom, predsjednikom Planinarskog društva "Dilj gora"
Volite prirodu, uživate u njoj, ako još niste postanite planinar i uživajte u mnogobrojnim prirodnim ljepotama, koje nas okružuju. Kada ste planinar, jedno je sigurno umor nestaje , a zadovoljstvo ostaje. Planinari u svakoj prilici moraju biti dobro opremljeni, a što jedan planinar mora imati i kakav je život planinara ? Na sva ova pitanja, odgovor ima Ivan Pehar predsjednik Planinarskog Društva Dilj Gora.
- Mi uvijek moramo biti opremljeni prikladnom planinarskom opremom i spremni za izlete. Kao prvo najbitnije je imati udobne i čvrste čizme te ruksak, sve ostalo su dodaci koje dolaze vremenom. Opremu nabavljamo putem interneta s obzirom da u Slavonskom Brodu, nema specijaliziranih trgovina s planinarskom opremom. U Hrvatskoj se može naći dobrih trgovina te dostava nije problem. Osim kvalitetnih čizama za boravak u prirodi, važno je imati kvalitetan nepromočivi šator s otvorima, radi cirkulacije zraka. Na opremi se ne smije štedjeti jer bez kvalitetne opreme nećete izdržati u prirodi. Od hrane svi planinari nose većinom masniju hranu, primjerice slaninu, ali ima i onih koji nose energetske pločice. Voda je jedna od bitnijih stvari, koja se mora naći u planinarskom ruksaku. Građanima poručujem da se ne upućuju u šetnje šumom bez dovoljno hrane i vode.
Novi ste predsjednik u planinarskom društvu, kakva je situacija u Planinarskom Društvu Dilj Gora?
- Naše Planinarsko Društvo Dilj Gora, broji oko stopedeset članova i važno je napomenuti da smo krenuli u projekt obnavljanja i pomlađivanja članstva. Ovim putem pozivam sve mlade građane, koji su željni lijepih izleta bez velikih napora da nam se pridruže. Dilj je prekrasan za šetnje, uvijek imamo razne aktivnosti i svatko uvijek može pronaći nešto za sebe. Zainteresirani neka nas potraže na facebook stranici na kojoj su kontakti i sve dodatne informacije.
Koje rute su osim Dilja, zanimljive planinarima?
- Svakako preporučujem Pljuskaru, to je jedno prekrasno izletište iznad Petnje, koje građanima nije toliko poznato. Planinari za ovo mjesto vrlo dobro znaju, tamo imamo i svoje sklonište te svaki vikend tamo možete pronaći nekog od nas. Mi organiziramo i posjete drugim društvima te njihovim manifestacijama i na taj način upoznajemo sve prirodne ljepote Hrvatske.
Organizirate i povezujete planinarstvo i s kulturom, što je bilo ove godine po tom pitanju?
- Organizirali smo za dane U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić, događaj svima već dobr poznat pod nazivom „Od ivane do Tadije“. Na ovome događaju bilo je preko dvjesto posjetitelja s našim članovima ta brojka je bila oko dvjestošezdeset ljudi. Svima je to uvijek interesantno, to je jedna lijepa pješačka staza, pogotovo za mlade obitelji. Ova staza ima puno alternativnih puteva i svatko može pronaći svoj idealni put.
Imate li u vašem društvu osobe s invaliditetom i postoje li staze prilagođene osobama s invaliditetom u našoj blizoj okolici?
- Nažalost mi nemamo staze prilagođene za osobe s invaliditetom, ali nadam se da ćemo u budućnosti riješiti i taj problem. Kada se to realizira i dalje neće moći duboko u šumu s nama, ali moći će osjetiti barem malo šumu i kako je biti dio nje.
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST