Prema pisanju Telegrama,Tomo Opačak je prije stečaja iz svojih firmi izvukao 2.3 milijuna eura. Više pročitajte u tekstu Drage Hedla, kojeg prenosimo u cijelosti
Poduzeće za ceste, jedna od tvrtki u vlasništvu obitelji odbjeglog slavonskobrodskog tajkuna Tome Opačka, u srpnju i kolovozu prošle godine ponašala se poput banke. Direktorica te tvrtke, Sandra Opačak, supruga kontroverznog poduzetnika i bjegunca pred zakonom, šakom i kapom dijelila je pozajmice pravnim i fizičkim osobama, da bi se 26. lipnja ove godine obratila Trgovačkom sudu u Slavonskom Brodu sa zahtjevom za pokretanje predstečajnog postupka, koji je prije dva tjedna, 10. srpnja, i otvorio postupak.
Telegram je u posjedu čak 29 ugovora o kratkoročnim pozajmicama na ukupan iznos od 2.436.197 eura. Izdavane su na rok od 350 dana, s kamatom od četiri posto i to, kako stoji u ugovorima, za obrtna sredstva. Kao razlog predstečaja navedena je blokada koja traje od 30. travnja. Svih pet računa tvrtke Poduzeće za ceste, otvorenih u četirima bankama u Hrvatskoj, imaju isti saldo: nula eura i nula centi.
Iz dokumentacije kojom raspolažemo vidljivo je da su se iznosi pozajmljenog novca kretali od 309 do čak 524.954 eura. Najveći iznos, više od pola milijuna eura, Poduzeće za ceste posudilo je 14. kolovoza prošle godine tvrtki Feliks regulacija, na čijem je čelu do odlaska u Sabor u srpnju 2020. bila bivša saborska zastupnica Marina Bilić Opačak, izabrana s liste SDP-a. Sada su na čelu te tvrtke Vesna i Mijo Opačak, roditelji Tome Opačka i spomenute bivše saborske zastupnice. Kao što je poznato, upravo je tvrtka Feliks regulacija bila najveći pojedinačni donator predsjedničke kampanje Zorana Milanovića.
Najveći dio kratkoročnih pozajmica otišao je tvrtkama u vlasništvu Opačkovih. Tako je 3. srpnja prošle godine 296.250 eura s Poduzeća za ceste otišlo na račun tvrtke A1 plus, čiji je osnivač i direktor Mijo Opačak. Zatim je 14. kolovoza 2023. tvrtki Slavonija d.o.o., gdje je jedan od osnivača i direktor također Mijo Opačak, prebačeno 405.224 eura.
Zanimljiva je i transakcija od 25. kolovoza 2023., kada je brodskoj tvrtki Cestogradnja, u stečaju, posuđeno 229.578 eura. Ondje je ranije u upravi, a kasnije kao prokurist, bio Filip Opačak, brat Tome Opačka, koji je i vlasnik staračkih domova o kojima su mediji, zbog načina kako se postupalo s korisnicima, pisali u vrlo negativnom kontekstu.
Zanimljiva je i posudba od 10. srpnja prošle godine tvrtki NG Vinogorje u iznosu od 326.052 eura, mada je ta tvrtka u 2022. i 2023., kako stoji u sudskom registru, imala godišnje prihode od samo desetak tisuća eura. Jedan od suvlasnika te firme je i general Mladen Mikolčević, koji je svojedobno bio i direktor tvrtke Tankerska plovidba, koja je brisana iz sudskog registra 7. lipnja prošle godine, a čiji su osnivači bili sin i otac, Tomo i Mijo Opačak, te obiteljske tvrtke Poduzeće za ceste i Feliks regulacija, kao i ugasla tvrtka Mladena Mikolčevića, M. E. Croatia.
Velika pozajmica od 155.835 eura krajem prošlogodišnjeg srpnja uplaćena je tvrtki PZC Inženjering na čijem je čelu Vanja Mirosavljević, koja je, pak, ranije bila direktorica PZC Broda, čiji je osnivač među ostalima bila i PZC grupa, na čijem je čelu Željko Opačak, također brat Tome Opačka.
Pozajmice su išle i prema članovima obitelji Opačak. Tako je direktorica Poduzeća za ceste, Sandra Opačak sama sa sobom potpisala ugovor o pozajmici i na svoj privatni račun, za ”obrtna sredstva”, 31. srpnja 2023. prebacila 28.383 eura, a svom suprugu Tomi Opačku 3. srpnja prošle godine, također za obrtna sredstva, 7171 euro. Kod nekih fizičkih osoba uopće nisu navedeni brojevi bankovnih računa, a novac je u lipnju prošle godine prebačen i tvrtki koja je iz sudskog registra brisana još 18. kolovoza 2020. godine.
Među tvrtkama kojima je Poduzeće za ceste davalo posudbe je i Bujica Media, u vlasništvu Velimira Bujanca. Toj tvrtki, brisanoj iz sudskog registra 6. srpnja ove godine, 20. lipnja 2023. doznačeno je 7299 eura, također za obrtna sredstva, uz kamatu od četiri posto. Nogometnom klubu Marsonia, Poduzeće za ceste dalo je pozajmicu od 13.272 eura (22. srpnja 2023.), a Radio Slavoniji 13. lipnja prošle godine 9954,21 euro. Ono što povezuje nogometni klub i lokalnu radijsku postaju je Dubravko Galović, tajnik županijske organizacije HDZ-a i član Nacionalnog odbora te stranke. On je predsjednik spomenutog nogometnog kluba i vlasnik Radio Slavonije.
Telegram se obratio Poduzeću za ceste s upitom jesu li pozajmice vraćene s obzirom na to da je za većinu istekao rok od 350 dana, te jesu li naplaćene kamate, ali odgovor nismo dobili. Međutim, u revizijskom izvješću za prošlu godinu, PKF Fact revizija d.o.o., dala je ”mišljenje s rezervom”, a kao jedan od razloga za suzdržanost upravo su pozajmice u iznosu od, kako navode, 2.221.793 eura.
Obitelj Opačak uz vlasništvo Poduzeća za ceste imala je ili ima još desetak tvrtki. Neke poput Tankerske plovidbe, Ceste, Duhana i Ilok terminala, brisane su iz sudskog registra dok druge kao što su Feliks regulacija, Slavonija proizvodnja, PZC grupe, PZC Brod i A1 plus još rade. Mozgom poslovnog carstava te brojne obitelji (Mijo i Vesna Opačak imaju šestero djece) smatra se Tomo Opačak, kojeg formalno nema ni u jednoj tvrtki.
Kao što je Telegram pisao, Tomo Opačak trebao se javiti na izdržavanje zatvorske kazne 8. siječnja, ali je pobjegao u Odžak, u susjednu BiH, gdje se i danas nalazi, mada je nakon bijega u medijima izjavljivao kako je u susjednu zemlju, čije državljanstvo ima, otišao na rehabilitaciju nakon lakše operacije.
Propao im posao zbog Telegramovog otkrića
Nakon Telegramovih tekstova kako Poduzeće za ceste ne održava prometnice na području Grada Zagreba te Karlovačke, Zagrebačke, Sisačko-moslavačke i Krapinsko-zagorske županije, Hrvatske ceste raskinule su ugovor vrijedan 53.785.550 eura (bez PDV-a). Taj ugovor potpisan je 18. travnja prošle godine, a nakon toga Poduzeće za ceste počelo se razbacivati pozajmicama.
No, spomenuti je ugovor raskinut u listopadu prošle godine, nakon samo pola godine od sklapanja. Opačak je u međuvremenu, u srpnju prošle godine, završio u istražnom zatvoru, gdje je – zbog prijetnji i iznuđivanja – bio sve do 10. listopada 2023. Nagodio se s USKOK-om na osam mjeseci zatvora, a kad je u siječnju trebao odslužiti preostalih pet mjeseci, pobjegao je u BiH.
Poduzeće za ceste, da bi sve bilo još kompliciranije, od siječnja do sredine travnja ove godine posudilo je samo od tvrtke PZC Brod, u više od 20 navrata, iznos veći od 730.000 eura. Za svaku od tih pozajmica Poduzeće za ceste izdalo je zadužnice i obvezalo se vratiti ih za 350 dana, s kamatom od četiri posto. Međutim, kad su davali pozajmice, u Poduzeću za ceste nisu se osigurali zadužnicama, pa otuda i ono revizorsko ”mišljenje s rezervom”.
Sve to potpisivala je Sandra Opačak, supruga odbjeglog Tome Opačka. Ona je u listopadu 2019. potpisala i ugovor o izgradnji nadvožnjaka Duga ulica – Borinačka ulica i prilaznih prometnica u Vinkovcima, a vrijednost radova bila je tadašnjih 72,4 milijuna kuna, no radovi su završeni dvije godine nakon roka. Poduzeće za ceste tražilo je da Grad Vinkovci, zbog poskupljenja materijala i većih troškova, plati razliku od 2,23 milijuna eura, što je Trgovački sud u Osijeku odbio 12. srpnja ove godine, te naložio da tvrtka u vlasništvu obitelji Opačak mora platiti više od 111 tisuća eura sudskih troškova.
Povjerenica Blanka Gambiraža koja će voditi predstečajni postupak neće imati nimalo lak zadatak, a kakva će biti sudbina više od 250 vjerovnika i 60-ak radnika, vidjet će se kada bude napravljen plan restrukturiranja. Za sve to vrijeme, mozak niza obiteljskih firmi, Tomo Opačak, nalazi se na rehabilitaciji u Bosni i Hercegovini.
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST