Projekt je bio na čekanju jer je izdavanje građevinske i lokacijske dozvole uvjetovano ishođenjem uporabne dozvole za priključni dalekovod
Crodux energetika Ivana Čermaka uskoro bi nakon dugotrajnog zastoja napokon trebala početi realizirati 421 milijun eura vrijedan projekt gradnje kombinirane kogeneracijske elektrane snage 600 megavata u Slavonskom Brodu, piše Večernji list.
Projekt je bio na čekanju jer je izdavanje građevinske i lokacijske dozvole uvjetovano prethodnim ishođenjem uporabne dozvole za priključni dalekovod. U Croduxu su smatrali da se takvo usklađivanje protivi zakonskim odredbama.
Prozivke iz Županije
– Najprije smo uložili prigovor Ministarstvu. Kako on nije prihvaćen, podnijeli smo tužbu Upravnom sudu i nakon dvije godine dobili spor. Otkočili smo projekt i on je sada opet u normalnoj fazi razvoja. Upravo završavamo pregovore s investitorima – objasnio je direktor Crodux energetike Branko Radošević. Iz Brodsko-posavske županije lani su od Ministarstva gospodarstva tražili objašnjenje zašto predmet termoelektrane tako dugo stoji u ladici. Smatrali su kako do zastoja nije došlo zbog nekog redovitog postupka, nego zbog opstrukcije tadašnjeg ministra Vrdoljaka. Četvrtinu novca za realizaciju trebao je uložiti HEP, a ostalo Crodux. Međutim, HEP je odustao. – Trudimo se privući ulaganja, a stopira se projekt bitan za gospodarstvo naše županije – govorio je tada župan Danijel Marušić.
Osim struje, u jednoj od najučinkovitijih plinskih elektrana na svijetu proizvodit će se i tehnološka para za industriju, ogrjevna te niskotemperaturna toplina za staklenike. Projekt je koncipiran na suvremenoj tehnologiji vodećih svjetskih proizvođača opreme i velik dio poslova bit će ponuđen domaćim tvrtkama.
– Osim zapošljavanja lokalnog stanovništva, projekt će pridonijeti razvoju gospodarstva u smislu povećanja sigurnosti opskrbe električnom i toplinskom energijom te stvaranja uvjeta za razvoj novih tehnologija – izvijestila je prije direktorica prodaje Snježana Blagajac.
Multiplikativni efekti
U tvrtki ističu kako je gradnja neovisna o javnim financijama. Radovi bi trebali trajati tri godine, planirano je zapošljavanje oko 2000 radnika. Realizacijom projekta grad i okolica dobit će jeftinu toplinsku energiju, a sagradila bi se i tvornica stočne hrane. – Naša termoelektrana jedna je od najvećih investicija u Hrvatskoj. Ona ne samo da će zaposliti brojnu operativu u gradnji, nego cijeli taj projekt ima višestruki pozitivan učinak na cijelo gospodarstvo Slavonije i Hrvatske – istaknuo je Radošević.
Termoelektrana će biti smještena na području brodske Lučke uprave, a uz nju je planirana i gradnja tvornice za proizvodnju bioetanola.
Autor: Vedran Balen/Večernji list
SLJEDEĆA VIJEST