U prosincu prošle godine, stopa nezaposlenosti u eurozoni zadržala se na najnižoj razini od kada europski statistički ured objavljuje podatke, prema najnovijim izračunima Eurostata. U 20-članoj eurozoni, stopa nezaposlenosti, mjerena metodologijom Međunarodne organizacije rada (ILO), iznosila je 6,4 posto, ostajući nepromijenjena u odnosu na studeni.
Isto tako, situacija se nije značajno mijenjala ni u širem europskom kontekstu, gdje je stopa nezaposlenosti u EU-u iznosila 5,9 posto. U usporedbi s krajem 2022., kada je stopa nezaposlenosti bila 6,7 posto u eurozoni i 6,1 posto u EU-u, dolazimo do zaključka da su se brojke smanjile.
Prema procjenama Eurostata, u prosincu prošle godine u EU-u je bez posla bilo gotovo 12,94 milijuna građana, od čega je 10,9 milijuna bilo u eurozoni. Mjesečna usporedba pokazuje da je broj nezaposlenih u eurozoni smanjen za 17 tisuća, dok je u EU-u porastao za isti iznos. Na godišnjoj razini, bilježi se značajan pad od 369 tisuća u eurozoni i 299 tisuća u EU-u.
Španjolska je i dalje jedina zemlja s dvoznamenkastom stopom nezaposlenosti, koja je iznosila 11,7 posto u prosincu, dok je Grčka slijedila sa stopom od 9,2 posto. Hrvatska se, s stopom nezaposlenosti od 6,4 posto u prosincu, pozicionirala u skladu s europskim prosjekom, zadržavajući istu stopu kao i mjesec dana prije, dok je godinu dana prije iznosila 6,7 posto. Ukupno je 109 tisuća građana Hrvatske bilo bez posla u prosincu.
Najnižu stopu nezaposlenosti u Europi imala je Malta, sa svega 2,4 posto, dok su Poljska, Češka i Njemačka slijedile sa stopama od 2,7, 2,8 i 3,1 posto redom.
U dobnoj skupini do 25 godina, stopa nezaposlenosti u prosincu je smanjena na 14,4 posto u eurozoni, dok je u EU-u porasla na 14,7 posto. U usporedbi s prethodnom godinom, stopa je bila viša za 0,2 postotna boda u eurozoni i 0,3 postotna boda u EU-u. Eurostat procjenjuje da je u EU-u bez posla bilo 2,86 milijuna mladih, od čega gotovo 2,33 milijuna u eurozoni.
Španjolska je i dalje lider s najvišom stopom nezaposlenosti među mladima od 28,6 posto, dok su Portugal, Švedska, Grčka, Slovačka, i Estonija također suočile s izazovima u ovoj dobnoj skupini. Njemačka se izdvaja s najnižom stopom nezaposlenosti mladih od 5,6 posto, slijedeći je Malta, Nizozemska i Češka sa stopama od 6,9, 8,1 i 8,4 posto.
SLJEDEĆA VIJEST