Naslovna / Parlamentarni izbori / EU postavila uvjet za promet svježim mesom: Svinje se moraju poklati do 20. studenog

HRVATSKA

EU postavila uvjet za promet svježim mesom: Svinje se moraju poklati do 20. studenog

EU postavila uvjet za promet svježim mesom: Svinje se moraju poklati do 20. studenog
Portal035
  • 2023-10-26 08:00:00

Europska komisija pružila je rok od 30 dana Hrvatskoj, do 20. studenoga, za uklanjanje svinja iz objekata s kategorijama 0, 1 i 2, smještenih u zonama zaraze, zaštite i nadziranja u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji, piše Glas Slavonije.



 



To je uvjet koji Hrvatska mora ispuniti kako bi Europska komisija odobrila trgovinu svježim mesom. Veliki izazov je pred svim sudionicima u lancu vezanom uz problem afričke svinjske kuge, a klaoničari, koji trenutno dobivaju 12 eura po svinji od Ministarstva poljoprivrede, smatraju da je to nedovoljno i zahtijevaju veću naknadu, čak do 25 eura, budući da ovako zahtjevan zadatak zahtijeva velike napore i resurse. Pitanje kapaciteta također postaje izazovno s obzirom na veliki broj svinja u ovoj akciji.



 



Mladen Pavić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, tvrdi da se ne radi o ultimatumu Europske komisije, već o ustupku. "Kako bismo dobili odobrenje za trgovinu svježim mesom, tražili smo od EK-a da nam dostavi uvjete koje moramo zadovoljiti, a glavni uvjet je da sve svinje u zonama zaraze, zaštite i nadziranja budu smještene u objektima kategorije 3. To znači da moramo ukloniti sve svinje iz kategorija 0, 1 i 2 iz tih zona. EK nam je dobronamjerno omogućio skraćenje roka za ispunjavanje uvjeta za trgovinu svježim mesom, što smo i tražili, s obzirom na smanjenje broja slučajeva afričke svinjske kuge u Vukovarsko-srijemskoj županiji i Osječko-baranjskoj županiji. Situacija se stabilizirala, što je bio naš argument za traženje uvjeta za ponovni promet svježim mesom", ističe Pavić. On odbacuje procjene da će se akcijom obuhvatiti 50.000 svinja, tvrdeći da će broj biti manji jer su neki uzgajivači promijenili status svojih objekata u kategoriju 3 ili poslali svinje na klanje. Pavić napominje da se više od 8000 uzgajivača pridružilo procesu rekategorizacije, pri čemu Osječko-baranjska županija prednjači.



 



Svinjogojci izražavaju sumnju u sposobnost Ministarstva da provede ovu akciju jer smatraju da Ministarstvo nema niti popise tih svinja niti jasnu strategiju kako ispuniti ovaj zahtjev. No, Pavić smatra da nema potrebe za dramatizacijom i ističe da će plan za Europsku komisiju biti poslan do srijede, a popisi su skoro dovršeni. Smatra da ovaj ustupak Europske komisije potvrđuje da Ministarstvo adekvatno upravlja krizom afričke svinjske kuge.



 



Goran Jančo, veliki svinjogojac, izražava svoje mišljenje da je bitno pitanje zašto svinje već nisu uklonjene, ali naglašava da ovo nije ultimatum, već prilika za poboljšanje situacije jer je trenutni status neodrživ.



 



Pavić vjeruje da će do 20. studenoga poslati izvještaj Europskoj komisiji koji će biti pozitivno ocijenjen, omogućujući ponovnu trgovinu svježim mesom, što je cilj svih. Važno je napomenuti da ova akcija ne utječe na odluku prema kojoj svi uzgajivači s kategorijama 0, 1 i 2 u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji moraju preći u kategoriju 3 do 31. listopada, a u ostatku Hrvatske do 30. studenoga. U protivnom, moraju poklati svinje, što je doneseno radi proširenja zone nadziranja na 20 kilometara