Naslovna / Parlamentarni izbori / Brođani učili kuhati domaće pivo

SAJMOVI I PRIREDBE

Brođani učili kuhati domaće pivo

Brođani sa zanimanjem pratili proces kuhanja piva

Brođani učili kuhati domaće pivo
035portal
  • 2015-11-21 12:40:06


Danas su brodski pivari u sklopu 1. Brodskog festivala piva učili Brođane kako skuhati pravo domaće pivo. Pivari su posjetitelje proveli kroz cijeli postupak kuhanja piva, od osnovnih sastojaka, procesa kuhanja pa do pravih malih tajni velikih majstora kućnog pivarstva. Kako se kuha pivo, u najkraćim certama nam je objasnio Marin Kovačević, kućni pivar iz Slavonskog Broda:


"Prvo i osnovno, trebamo otkloniti vodeću zabludu koja vlada kod ljudi, a kada je u pitanju pivarstvo. Dakle, pivo se kuha od slada, najvećim dijelom od ječmenog slada, a hmelj je začin. Od hmelja se ne kuha pivo. Treba vam doslovno lonac na štednjaku, a ukoliko želite kuhati veće količine i na suvremeniji način, treba vam i malo postrojenje, no kod kuće vam je dovoljan samo linac, a piva možete skuhatiu količini koliki vam je lonac. Voda se zagrijava do određene temperatura, recimo 65 stupnjeva Celzija, a sve ovisi od vrste slada i vrste piva. Kada zagrijete vodu na tu temperaturu, dodajete samljeveni ječmeni slad i kuhate otprilike sat vremena. Tada iscijedite sadržaj i odbacite kom koji vam je ostao od slada i ječma. Procijeđeni dio vratite nazad na kuhanje i kuhate do ključanja, a na toj temperaturi ga kuhate do sat i pol vremena, a opet sve ovisi o vrsti piva. Tada dodajete i hmelj. Kada završite kuhanje, potrebno je što prije ohladiti pivo, a postoji rezličiti načini, npr. ljudi ubaciju zaleđene boce. U ovoj fazi već trebate paziti i na sterilnost. Posuda u koju će se se sipati i u kojoj hladite pivo trebaju biti što sterilnije, kako se pivo ne bi pokvarilo. Tada se dodaje kvasac, koji u procesu fermentacije treba odraditi svoj posao. Kada se doda kvasac, poput vina, gore se stavlja vrenjača i zatim se ostavi 7-20 dana kako bi trajalo vrenje. Nakon toga se pretoči još jednom u fermentor ili se već može pretočiti u bačve ili boce, aukoliko će te pretočiti u boce, doda se mala količina šećera kako bi prirodnim putem dobili CO2. Nakon 15-20 dana otvorite boce i - živjeli! Od trenutka kuhanja piva pa do zrelosti treba proći 45 dana, a sve što je prije može se popiti, ali to je kao i mlado vino."


Petnaestak Brođana sa zanimanjem je pratilo proces kuhanja piva, a jedan od njih je bio i Frano Mikolčević:


- U programu Katarinskog sajma i 1. brodskog pivskog festivala vidio sam kako će biti organizirano kuhnje piva i poželio sam vidjeti kako ide cijeli taj proces. Nisam siguran hoću li se okušati u kuhanju piva, jer vidim da je to specifična proizvodnja koja iziskuje puno truda i znanja. Kada su u pitanju mali pivari, kušao sam pivo Bošnjak i mogu reći da sam vrlo zadovoljan, rekao je Franjo Mikolčević, posjetitelj sajma koji je pratio proces kuhanja piva. 


Brođani su uz osnove kuhanja piva, mogli kušati i pivski doručak koji se sastoji od čaše piva, domaćeg kruha, masti i crvene paprike.