Priče iz bogate brodske povijesti
Brod na Savi, kraljevski slobodni grad i tvrđava na rijeci Savi, imao je te 1909. godine oko 10.000 stanovnika, a od toga: 4900 Hrvata, 2.500 Mađara, 1.500 Nijemca, 600 Srba, 300 Čeha, 110 Rumunja...
Ekonomska kriza koja je trajala već od 1907. godine, do 1909. smanjila je na jednu trećinu broj radnika u vodećoj drvnoj industriji "Slavonija" d.d., "Parnoj pilani" d.d., ali i u građevinarstvu i ostalim privrednim granama.
Najjača stranka u gradu je starčevićanska Hrvatska stranka prava. Predsjednik brodskih pravaša je načelnik općine Stjepan Benčević, potpredsjednik Tomo Hržanjek, tajnik Askija Merkadić... Njihovo glasilo je "Posavska Hrvatska", koja od godine 1907. ponovo izlazi i "čvrsto stoji na braniku svetih hrvatskih prava". Oštro im je suprotstavljena "Materinska riječ", glasilo hrvatsko-srpske koalicije.
U mjesecu lipnju Brod je pohodio ban Pavao Rauch dočekan s ushićenjem, ali i s demonstracijama, pogrdama, gađan jajima. Više demonstranata je uhapšeno.
Neke od brodskih ulica dobile su 1909. godine nove nazive: Banska - Ante Starčevića, Poštarska s ulicom svetog Lovre, od Trga svetog Stjepana do Glogovice - Strossmayerova, Pivarska s ulicom Vuka Karadžića - Josipa Franka, Voćarska - Bakačeva, Carinarska - Vrazova, Školska - Šenoina, Kumičićeva - Fra Martića, Olujevićeva - Kvaternikova.
U kolovozu igrana je nogometna utakmica "Football match", za prvenstvo Broda, između đačkog ferijalnog kluba "Slavonija" i brodskog nogometnog kluba"Viktorija". Rezultat utakmice bio je 12:1 u korist "Slavonije".
Isti mjesec "Trenk" iz Požege pobjedio je u Brodu "Slavoniju s 4:0, "a nakon završene utakmice došlo je do vrlo nemilih prizora" koje izazvaše članovi "Slavonije" i koji vrlo "hrđavo" svjetlo bacaju na društveni odgoj dotične gospode. To bijaše razlog da požeški gosti niti ne prisustvovaše na večer banketu".
A u vrtnoj resturaciji Cviić, u Klasijama, iduć festungu, održana je javna vježba Hrvatskih sokola. "Vježbu s palicama vodio je brat vođa Dragutin Gerbi. Tkogod je prisustvovao ovoj vježbi i vidio taj podmladak, koji je tek pred 2. mjesec ustrojen, kako izvađa vježbe teške naravi (pogotovo ona treća borilačka sa nasrtajima i obranom), sa takvom lahkoćom i elegancijom, da bi se dapače i mnogi članovi ugledati mogli, vrlo će lahko pojmiti, koliki je to trud, koliki napor, dok se taj odjel uvježbao.
Ova javna vježba bila je prva na kojoj je nastupio sokolski podmladak. Prvi put je naš Hrvatski sokol u Brodu dao priliku roditeljima da vide, što su im djeca naučila. Vježbe podmlatka s palicama izvedene su na sveobće zadovoljstvo prisutnih roditelja i prijatelja sokolstva".
Brod na Savi, 1909. još nije imao svog stalnog kinematografa pa su kinopredstave davali putujući. Tako "Posavska Hrvatska" piše o Elektro-bioskopu Göller iz Požege, koji već godimice redovito gostuje u Brodu: "Znamenito to poduzeće nalazi se već dva tjedna u našem gradu, ali ipak još uvijek sjecište mnogobrojnog obćinstva, koje podjednakim zanimanjem motri zbilja prekrasne slike. Kako svake, tako ima Elektro-bioskopom Göller i ove godine ljepi broj posve novih ovdje nevidljivih slika, koje osobit interes pobuđuju. Ovaj tjedan osobito su se svidjele prekrasne slike "Ljubav jedne kraljice" i "Priča o lijepoj prelji". I ostale slike veoma su krasne a osobito kolorirane upravo su nenadokriljive".
Iste godine, u velikoj dvorani "Kasina" gostovalo je kazalište živih slika "Thaumatograf", prikazujući savršeno žive slike u bojama uz glazbu orijaškog električnog orkestra "Helios".
Perivoj Grabrik još uvijek je bio mjesto zabave i razbibrige, a nicala su i nova. Gospodin Mijo Terkal uredio je krasnu kuglanu u Berislavićevoj ulici u gostionici Ivana Leskovca. u sjajnom, novootvorenom svratištu "K, janjetu" u Mesićevoj ulici (vlasnik kojega je bio gosp. gradonačelnik Benčević), sviralo je domaće tamburaško društvo Bradić. I sve bi to bilo krasno, da zlobna "Materinska riječ" ne napadne g. gradonačelnika, kojemu je zemaljska vlada dozvolila da prozori njegova novog svratišta gledaju na školsku zgradu. Tako su učenici iz svojih klupa "virili" ravno u gostinjske sobe, u krevete godtiju. Možete misliti koji je to upliv na nevine dječje duše imalo.
U nasuprotno svratište "Žuta kuća" naprotiv, silno je obćinstvo hrlilo razgledati"Sanitas - parno kupatilo s vrućim uzduhom", na prvom katu, u sobi broj 18.
I javni gradski promet uspostavljen je 1909. godine, na opće zadovoljstvo. G. Franjo Graff obznanio je slavnom obćinstvu grada Broda, da je poreuzeo o gospodina Ljudevita Stančića omnibus i vožnju između brodskih vinograda i Broda te s istim 1. svibnja počinje.
O kraju godine 1909. "Posavska Hrvatska" je pisala: "Usprkos obće novčarske krize, koja se na svim poljima naprednog gosporadstva javlja, ipak naš narod slabo mari, pa još sveudilj po starom običaju živi, kao da ne bi trebao se starati za najskoriju budućnost. To se osobito opazilo prilikom minulih blagdana. kud god si pogledao, svuda si vidio pijane ljude kako teturaju amo tamo po cesti, a iz gostiona razlijepila se divlja rika, što neki nazivahu božićnim pjesmama, a što je najžalosnije, nije pri tome ni naša inteligencija izostala. Njeka gospoda, koja smatraju da im je po Bogu dodijeljeno vodstvo naroda, misle da i u tome trebaju prednjačiti pa se u pol bijela dana dadu glasbom pratiti po ulicama.
Autor: Zvonimir Toldi (2002.)
PRETHODNA VIJEST