Naslovna / Parlamentarni izbori / Toplinski val i posljednji ispraćaji: Možemo li se prilagoditi?

RADAR

Toplinski val i posljednji ispraćaji: Možemo li se prilagoditi?

Toplinski val i posljednji ispraćaji: Možemo li se prilagoditi?
Portal035
  • 2024-07-23 14:00:00

Dok mediji ovih dana neprestano prenose preporuke liječnika o ponašanju tijekom toplinskog vala, naglašavajući izbjegavanje boravka na otvorenom između 10 i 17 sati, postavlja se pitanje: što učiniti u situacijama kada jednostavno nema druge opcije?



Liječnici su jasni - između 10 i 17 sati, a posebno za kronične bolesnike, izlaganje visokim temperaturama može biti opasno po zdravlje. No, život ne staje ni pred najvišim temperaturama, a smrt ne bira vrijeme, primjetio je jedan naš čitatelj koji je postavio pitanje o kojem je vjerojatno malo tko razmišljao.



- Malo koga će ekstremne vrućine spriječiti da ode na pogreb majci, bratu, sestri, bliskom rođaku ili prijatelju. No, zar se tim osobama u ionako teškim trenutcima ne bi moglo olakšati? Moraju li trpjeti i ekstremne vrućine koje im mogu narušiti zdravlje?, pita se naš čitatelj u mailu upućenom redakciji.



Ovaj čitatelj naveo je nekoliko pogreba održanih posljednjih tjedana u Slavonskom Brodu i okolici, izražavajući zabrinutost za zdravlje prisutnih, posebice starijih i kronično bolesnih osoba. Dodao je i kako se u nekim drugim sredinama pogrebi u ljetnim mjesecima održavaju ranije ujutro ili kasnije, oko 18 sati, kada su temperature nešto niže. Na koje je konkretno sredine mislio nije navedeno, a mi moramo priznati kako za takvu praksu nismo čuli.



Kako doskočiti ovome i sličnim problemima kada se u godinama pred nama najavljuju sve toplija ljeta, ali i razmišljaju li o ovakvim situacijama u TD Komunalac? Odgovore smo potražili kod direktora te ustanove, Krunoslava Janjića.



-  Sahrane se i sada obavljaju u više termina, najraniji pogreb kreće u 11.00 sati pa nadalje - ovisno o broju sahrana taj dan. Utjecaj na termin sahrane ima više faktora; od pogrebnog poduzeća koje obavlja ukop do želja i potreba ožalošćenih obitelji. Mi se uvijek trudimo izaći u susret koliko god možemo unutar naših mogućnosti. Pomicanje sahrana za sada nismo razmatrali jer to veže niz drugih komplikacija, od termina karmina do nemogućnosti dolaska obitelji i prijatelja ožalošćenih. Ukoliko bude takvih upita, razmotriti ćemo, naravno,  i takvu opciju.



Dodatna "začkoljica" je i sam tehnički dio ukopa, odnosno priprema rake.



- Raku treba iskopati, a lokaciju ne znamo baš puno ranije jer u nekim slučajevima govora o kupovini grobnog mjesta za života jednostavno nije bilo, ili je smrt jednostavno preduhitrila sve takve planove. Također, valja napomenuti i kako se na nekim mjestima rake kopaju ručno, tamo gdje je onemogućen pristup radnom stroju. Zbog sigurnosti posjetitelja groblja rake se ne smiju ni iskopati prerano, jer uvijek postoji mogućnost da netko upadne i ozlijedi se. Moram pohvaliti i naše djelatnike koji svoj posao izuzetno profesionalno obavljaju i to u svim vremenskim uvjetima- od plus 30 do minus 30, pojašnjava Janjić.



- Ono što smo zasad osigurali je klima u mrtvačnici na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu, a puno pomaže i nadstrešnica. Svakako preporučamo svim ožalošćenima da imaju uz sebe bočice vode, ali to je preporuka za sve nas u toplijem dijelu godine, bez obzira na to gdje se nalazili, zaključuje Janjić.



I dok trenutak smrti zasigurno birati ne možemo, možda možemo utjecati na neke ustaljene običaje kako bi se prilagodili i klimatskim promjenama ili makar malo olakšali već ionako preteške trenutke. Međutim, vjerujemo kako će svaki pokušaj promjene biti težak i rezultirati određenim otporom, ali jedno je sigurno- zahtijevat će prilagodbe svih sudionika, od vjerskih ustanova i njhovih predstavnika do pogrebnika, komunalnih poduzeća, ugostitelja- pa i samih ožalošćenih.