Naslovna / Parlamentarni izbori / Djeca u teretani- da ili ne?

ZDRAVLJE

Djeca u teretani- da ili ne?

Djeca u teretani- da ili ne?
Nina Rosandic Abramovic
  • 2024-01-31 20:00:45

Zavladala je epidemija pretilosti, a ona se sve više očituje kod mlađih generacija. Da bi se ta brojka barem malo reducirala, iznimno je važno uključivati djecu u različite tjelesne aktivnost od najranije dobi. Osim što tjelesna aktivnost može pozitivno djelovati na redukciju tjelesne mase, ona je važna i za razvoj njihovog tijela i prihvaćanje zdravog stila života. Nije rijetkost da se roditelji odluče upisati svoju djecu u teretanu kako bi tamo svoj cilj postigli s privatnim trenerom, no je li takav pristup jedino rješenja njihovog problema? 



 



Trening u teretani može biti koristan, ali individualni pristup za mališane može biti izazovan. Stručnjaci preporučuju raznolike aktivnosti koje potiču motorički razvoj, poput igranja vani, trčanja ili biciklizma. Općenito gledano, treninzi s opterećenjem u teretani dobri su, ali tek kada dijete postigne određeni stupanj fizičkog razvoja, obično nakon puberteta. Sportski treninzi u grupi (košarka, odbojka, nogomet itd.) često imaju prednost nad individualnim radom u teretani. Takvi treninzi potiču socijalizaciju, razvoj timskog duha i zabavni su. Djeca kroz sportske aktivnosti uče vještine suradnje, disciplinu te razvijaju emocionalnu stabilnost. Osim toga, grupno okruženje pruža podršku i motivaciju, što može biti ključno za održavanje interesa za tjelesnu aktivnost. I sama radim s mlađim uzrastima, ali nastojim da njihovi treninzi budu raznoliki, kombinirajući pritom vježbe za razvoj  motoričkih sposobnosti, koordinacije pokreta ruku i noge, kondicije i izdržljivosti. S takvim dobnim skupinama je izuzetno važno koliko ćete ih dobro animirati, ali i koliko su oni zainteresirani za takav oblik aktivnosti - što zna biti poprilično izazovno i iscrpljujuće.



 



Dok teretana može biti korisna za određene dobne skupine uz oprezan pristup, trening u sklopu sportskih aktivnosti u grupi često pruža sveobuhvatniji pristup razvoju djetetova tijela i uma. Važno je prilagoditi aktivnosti individualnim potrebama i interesima djeteta kako bi se održala trajna ljubav prema tjelesnoj aktivnosti.