Naslovna / Parlamentarni izbori / Psi teško podnose vrućine- izbjegavajte popodnevne šetnje!

KUćNI LJUBIMCI

Psi teško podnose vrućine- izbjegavajte popodnevne šetnje!

Kućni ljubimci

Psi teško podnose vrućine- izbjegavajte popodnevne šetnje!
Portal035
  • 2022-07-07 18:00:00

Pogrešno je mišljenje da ako psa ošišamo na “golo” da će mu biti lakše. Dlaka je dio zaštite i od visokih temperatura



 



Psi i mačke nemaju žlijezde znojnice raspoređene po tijelu te se znoje samo preko malog dijela površine na njušci i mekušima (šapama). Najbolji i najefikasniji "air condition" za pse je preko isplaženog jezika i kroz dahtanje. Inače, psi pripadaju grupi životinja koje iznimno teško podnose visoke temperature, posebice pasmine bernandinci, newfaundleri, bokseri, aljaški malamuti, mastifi, chau-chau, shi-tzu te psi tamnog krzna, kao i oni malo deblji. Sve životinje traže hlad, lijegaju na hladne betonske i keramičke pločice, slabije jedu i često piju vodu.



 



Moramo biti jako oprezni te svojim kućnim ljubimcima osigurati dovoljno hladovine i svježe vode za piće, jer dugotrajno izlaganje suncu i boravak u toplim, zatvorenim prostorijama za njih mogu završiti kobno. Dakle, za šetnju sa psima ljeti treba odabrati rane jutarnje sate i kasnije večernje, a izbjegavati podnevne šetnje, trčanje uz bicikl, neke naporne igre. Dobro je i korisno pse osvježiti vodom: polijevati ih, tuširati, močiti po glavi i šapama. Posebnu pozornost treba pokloniti štenadi i mačićima da ne bi ostali na suncu.







Kada je životinja izravno izložena suncu, dolazi do zagrijavanja mozga i moždanih ovojnica te do njihove upale - to je sunčanica. Kada se zbog visoke vanjske temperature i sparine prekomjerno zagrije cijelo tijelo, dolazi do toplinskog udara ili omarice. Zbog visokih temperatura može doći i do zatajivanja kardiovaskularnog sustava. Kada temperatura tijela kod domaćih životinja prijeđe 40 Celzijevih stupnjeva, nastaje kritično stanje. Stanje nastupa naglo, reakcija je burna i brza te često smrt psa ili mačke nastupi tako brzo da se vlasnici i ne snađu, a kamoli da stignu pružiti ili potražiti prvu pomoć. Javlja se drhtavica, visoka temperatura od 42 do 45 stupnjeva, trzanje mišića, povraćanje, proljev, teturavost, opća klonulost.



 



Vidljive sluznice su blijede ili ružičaste, jezik i usne su plavi. Životinji treba pomoći tako da se smjesti u hladniju prostoriju, pod glavu staviti jastuk, ili bilo kakvu povisinu, polegnuti životinju na bok i izvući jezik izvan usta. Treba je lagano polijevati hladnom vodom, ali ne pretjerati da ne bismo izazvali kontraučinak pothlađivanja