Naslovna / Parlamentarni izbori / Ronilački safari na otoku Mljetu

UDRUGE

Ronilački safari na otoku Mljetu

Brodski ronioci pet dana istraživali podmorje mljetskog akvatorija

Ronilački safari na otoku Mljetu
Ivica Jankovic
  • 2020-10-02 07:48:00

Roniti u najljepšem moru na svijetu i to u akvatoriju jednog od naših najljepših otoka – na Mljetu – nesvakidašnja je prigoda kakvu je imalo 25-ero članova brodskoga Kluba podvodnih aktivnosti Marsonia, koji je za svoje R1 i R2 ronioce organizirao petodnevni ronilački safari. 

"Iako je kraj sezone, more je još lijepo i toplo, unatoč ne baš najljepšem vremenu koje nas je pratilo i jakome jugu, uspjeli smo organizirati šest zarona za naših 21 ronioca R1 i R2 kategorije i nekoliko instruktora, a organizirali smo i dIscovery ronjenje za dvoje naših novih članova, za sad još neronioca, Maju Miletić i Ivicu Vlašića. Domaćini su nam bili članovi Ronilačkog centra Aquatica na Mljetu koji su nas svakodnevno u više navrata prevozili na pučinu i nazad do Centra u mjestu Pomena, gdje su nam omogućili svu potrebnu logistiku i opremu, uključujući i boce sa zrakom. Zaranjali smo timski, na dubinama između 20 i 40 metara na pogodnim lokacijama, podmorje je prekrasno, ima života, bilo je ovo još jedno lijepo ronilačko iskustvo i zabava - rekao nam je predsjednik KPA Marsonia, Robert Kalanj.





Ipak, ono što je naizgled zabavno, vrlo je i izazovno, posebno na dubinama većim od 30 metara u uvjetima jakog juga, samim time i jakih morskih struja. Podmorje otoka Mljeta privlači ronioce iz cijeloga svijeta svojim ljepotama i bioraznolikošću, od murina, škarpina i mnoštva jata plavih ribica, sve do raznih žarnjaka, jastoga i crvenih koralja. Osim toga, na dvadesetak metara ispod površine mora prije nekoliko godina otkriveno je jedno od najvećih nalazišta amfora koje datiraju iz 2 i 3. stoljeća prije Krista. Sve to pruža podmorje u akvatoriju između Mljeta i Korčule.

Ronioci iz Slavonije imali su, osim ispod morske površine, priliku vrijeme provesti i u obilasku i razgledu samog Nacionalnog parka Mljet, koji je kao takav proglašen 1960. godine. Sam otok krasi bogatstvo jedinstvenog alepskoga bora i crnoga hrasta, hridine, brojni otočići, špilje, a jedna od njih je i Odisejeva špilja, središnji dio mljetske prirodne škrinjice blaga. Prema legendi, jedan od najvećih grčkih pjesnika – Homer, svog je junaka Odiseja sedam godina držao u ovom raju na zemlji koji se u njegovu epohalnom epu zove Ogigija. Priča koju stanovnici Mljeta rado prepričavaju dogodila se prije tri tisuće godina kada se antički junak Odisej vraćao iz jednog od brojnih putovanja. Negdje u blizini Mljeta zahvatila ga je velika morska oluja, a njegov se brod razbio o oštre stijene. Morao je plivati do najbližeg kopna kako bi spasio život, a usred pobjesnjelog mora pred njim se otvorila rupa u zemlji, u koju je uplivao. Bio je to ulaz u špilju gdje je našao sigurnost od nevremena. Jedno do 'must visit' mjesta na Mljetu je i Veliko jezero, usred kojega se nalazi živopisni otok svete Marije s benediktinskim samostanom iz 12. stoljeća.  

Pet dana ronilačke ekspedicije na Mljetu našim je roniocima brzo prošlo u društvu dobrih i gostoljubivih domaćina koje su pozvali i u uzvratni posjet Slavoniji.



Ivica Vlašić