Pod vodstvom kustosice Ivane Maruščak te uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, dovršen je projekt digitalizacije i izrade replike lubanje stepskog mamuta iz Glogovice. Ovaj iznimno vrijedan fosil sada je zaštićen i predstavljen javnosti zahvaljujući inovativnoj upotrebi 3D tehnologije.
Skeniranje i izrada 3D modela lubanje i kljova realizirani su u suradnji s Hrvatskim geološkim institutom i izv. prof. dr. sc. Bojanom Matošem s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu. Finalni 3D print u prirodnoj veličini, djelo brodske tvrtke Simpert, oživio je ovog izumrlog diva uz angažman Hrvoja Ćosića i Matijasa Župana.
"Projekt je primjer kako suvremena tehnologija može pridonijeti očuvanju kulturne i prirodne baštine te približavanju prošlosti široj javnosti. Sljedeći korak je bojanje replike kako bi mamut što vjernije oponašao originalni izgled", izjavila je Ivana Maruščak, ponosna na uspjeh suradnje s vodećim institucijama i lokalnim IT tvrtkama.
Ostaci stepskih mamuta na ovim prostorima izuzetno su rijetki, što dodatno povećava vrijednost nalaza lubanje iz Glogovice. To je najcjelovitiji primjerak pronađen u Hrvatskoj do danas. Projekt digitalizacije i izrade replike omogućava očuvanje ovog dragocjenog fosila od nepovoljnih vanjskih utjecaja, istovremeno omogućujući javnosti uvid u bogatstvo prirodne i kulturne baštine.
3D model lubanje i kljova može se razgledati na portalu e-Kultura Ministarstva kulture i medija, što predstavlja značajan doprinos promociji i edukaciji o geološkoj prošlosti Hrvatske.
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST