Ovaj je projekt sufinanciran kao projekt iz kulture od strane grada Slavonskog Broda
Jučer je u Muzeju Brodskog Posavlja otvorena izložba "Uključi se u bajku!" koja je dio projekta Udruge obiteljskih koordinatora, Udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu u sklopu kojeg je održana radionica za djecu s teškoćama u razvoju i njihovu braću i sestre u prostorijama Kazališne družine "Ivana Brlić Mažuranić". Na radionici su članovi Kazališne družine, kroz lutke, upoznali djecu s različitim likovima iz bajki naše poznate brodske spisateljice Ivane Brlić Mažuranić. Osim lutki s kojima su se mogli i sami poigrati, djeca su probavala i šešire Taya salona mode, nalik onima koje je nosila sama spisateljica. Članovi kazališne družine bili su zaslužni za odličnu atmosferu, vrhunsku, profesionalnu animaciju, glumu i improvizaciju s obzirom na različite mogućnosti djece s teškoćama u razvoju, a sve to je zabilježio brodski fotograf Danijel Soldo. Izložba će biti otvorena da 18. travnja godine povodom dječje svečanosti "U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić" Posjetitelji izložbe imat će priliku nešto čuti i naučiti o inkluziji djece s teškoćama u razvoju. Djeca su se uključila u bajku!
- Ovaj je projekt sufinanciran kao projekt iz kulture od strane grada Slavonskog Broda, a ujedno je i dio manifestacije U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić.
Ideja je bila da se djeca s teškoćama u razvoju uključe u manifestaciju, i u okviru tog projekta sa Kazališnom družinom Ivana Brlić Mažuranić održana je radionica gdje su se djeca upoznala s lutkama koje su predstavljale likove iz bajki I. B. Mažuranić i drugih poznatih bajki.
Radionicu je fotografirao poznati brodski fotograf Danijel Soldo i te su fotografije izložene na ovoj izložbi.
Osim fotografija, izložbu prati i edukativni sadržaj koji je osmišljen tako da se posjetitelji upoznaju s odnosom društva prema osobama s invaliditetom - od početka do današnjeg dana a da time osvijeste i svoje stavove prema populaciji osoba s invaliditetom, da vide gdje su i da počnu prihvaćati različitost kao nešto što treba biti samo po sebi uobičajeno.
U radionici je sudjelovalo petnaestero djece, od kojih su neki bili braća i sestre, a tijekom radionice je nastalo devet predivnih fotografija.
U početku je sve zamišljeno kao puno veći projekt, no zbog ograničenog vremena i sredstava, sve je stavljeno u manje okvire.
No, jako mi je drago da je došlo do suradnje između Obiteljskog koordinatora i Kazališne družine IBM i tek se sad vidjelo kako su djeca s teškoćama reagirala na lutke i kostime, a posebno predivno bilo je vidjeti kako su djelatnici Kazališne družine reagirali na djecu s teškoćama.
Nije bilo nimalo jednostavno budući da su to djeca koja su i sa težim mentalnim retardacijama ili su to djeca s autizmom, a njihovom ponašanju se treba prilagoditi.
Kažalištarci su to napravili fantastično i sve je proteklo u predivnoj atmosferi. Svi su bili nasmijani i opušteni i nadam se da se to na ovim fotografijama vidi.
Udruga obiteljski koordinator postoji od 2000. godine, ali tek se u novije vrijeme budi, piše projekte, radi intenzivno.
Ovaj mali projekt predstavlja viziju našeg projekta i da bi se dogodilo kompletno prihvaćanje osoba s invaliditetom, mora se djelovati na dvije razine - direktno na osobe s invaliditetom, a druga je razina s društvom i javnosti.
Naša je vizija da ćemo ubuduće ići u tom pravcu, rekla je Ivana Kljajić, predsjednica Udruge obiteljskih koordinatora, Udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu.
PRETHODNA VIJEST